Флекенштајн: Голем неуспех за германското претседателство ќе биде ако Македонија не почне преговори со ЕУ


Лично разочарување за Меркел и неуспех за германското претседателство ќе биде ако Македонија не ги стартува преговорите во декември, вели Кнут Флекенштајн во ...
| | веќе видена | слични

Како јазична гимнастика го оцени денешен „Политико“ спорењето на македонскиот јазик од страна на Бугарија, поради што денес на министерскиот состанок на ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Билатералните барања на една земја-членка кон кои другите 26 земји-членки не можеа да се приклучат се причината што  Македонија не можеше да ги започне ...
| | веќе видена | слични

Според „Политико“ тврдењето дека македонскиот не е посебен јазик туку регионална варијанта на бугарскиот е основата на спорот .Притоа, ја отвора дилемата: како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Цели 107 години по Балканските војни кога Македонија била закана за трајната безбедност на Балканот и континентот еден важен европски политичар од најважната ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за Европа Михаел Рот утрово го оцени како тешка политичка грешка запирањето на напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Тој вели дека ...
| | веќе видена | слични

Денешен „Политико“ спорењето на македонскиот јазик од страна на Бугарија го оцени како јазична гимнастика. Основата на спорот меѓу двете земји, според ...
| | веќе видена | слични

Бугарија е осамена во блокадата, а блокирањето е тешка грешка чија цена ќе се одрази врз безбедноста и на Западен Балкан и на Европа, смета германскиот ...
| | веќе видена | слични

Денеска се одржува министерскиот состанок за европски прашања на кој требаше да се даде зелено светло за одржување на првата меѓувладина конференција со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 160 | | | веќе видена

Образованието е систем којшто се подготвува подолг период и реформите не се прават од денес за утре. Сега дојде времето за оваа промена со којашто фокусот на ...
сите 482 | | | веќе видена

Португалскиот министер за надворешни работи Августо Сантош Силва изјави во Европскиот парламент дека целите на неговата земја како претседавач на ЕУ во областа ...
сите 242 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Шефот на државата во интервју за Тв ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Флекенштајн: Голем неуспех за германското претседателство ќе биде ако Македонија не почне преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: