НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Гоце Делчев во 1894 година бил примен во ВМРО, лично од Даме Груев

Драги браќа и сестри Македонци! Живеев живот вон очите на јавноста и сакав така и да остане. Мислев дека моето семејство дало доволно крв за Македонија. Но, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зоран Заев го навреди моето семејство, Заев ги навреди моите дедо и татко. Ме навреди мене и моето дете. Што јас да му раскажам, како да му ја пренесам ...
| | веќе видена | слични

Запрашав еден мој пријател зошто го прави тоа и добив одговор дека во минатото слично постапувал. Но Русјаков остана доследен и во следните осумнаесет колумни ...
| | веќе видена | слични

Формирањето на македонскиот национален идентитет е историски континуиран процес,започнат во последната третина од деветнаесетиот век,а своја конечна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Етимолошкиот корен на поимот нација произлегува од латинскиот збор “nasci”,што значи “да бидеш роден”. Едноставноста на етимолошката димензија на поимот нација ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сто четириесет и четири години од Разловечкото востание Првото македонско востание, попознато како Разловечко востание, кренато пролетта 1876 година во Источна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Секаде во светот се попишуваат граѓани кои живеат во одредена земја, само пописот по стадарди и методологија на Заев не е така. Законот за попис кој што насила ...
сите 398 | | | веќе видена

Алексеј Навални се врати од Берлин во Москва со авион на руската авиокомпанија Победа. За време на летот се случија чудни работи. Новинар на ДВ беше во ...
сите 222 | | | веќе видена

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 147 | | | веќе видена

Блокирани улици, проверка на возила, забрана за движење - САД во состојба на зголемена готовност во последните денови од претседателствувањето на Доналд ...
сите 442 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на општина карпош Стефан Богоев е вмешан во две афери, вели Виктор Грозданов. Според него, едната афера е со Боки 13, а втората е ...
сите 76 | | | веќе видена

Откако македонските одбојкари ја победија Турција и вторпат се пласираа на Европското првенство, многумина го издвоија примачот Александар Љафтов како еден од ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Гоце Делчев во 1894 година бил примен во ВМРО, лично од Даме Груев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: