Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа бугарите во македонци


Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик, порача попладнево премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил. Во статусот, Заев наведува ...
| | веќе видена | слични

Д-р Радосвета Василева е бугарска правничка, чии истражувачки интереси ги опфаќаат правото на ЕУ и компаративното јавно и приватно право. Таа одржува личен ...
| | веќе видена | слични

Често пати, во свои изјави, но и во неформални разговори со свои блиски пријатели, познаници, и сите оние кои се интересираат од проблематиката на темата, сум ...
| | веќе видена | слични

Во оваа колумна сакав, во интерес на јавната дебата, да проговорам за некои прашања за кои сум разговарал со професорот Владо Бучковски и кога бил премиер, и ...
| | веќе видена | слични

Новинарот Дарко Јаневски во гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа вели дека создавањето на мешовитата комисија и преговарањето за историските ...
| | веќе видена | слични

„Во последните две години, Бугарија инсистираше на следење на формулацијата за „заедничка историја“ меѓу двете земји. Наместо тоа, Северна Македонија зборуваше ...
| | веќе видена | слични

Професорките Симона Груевска Маџоска од Институот за македонски јазик и Наташа Котлар од Институтот за национална историја се на ист став во однос на Договорот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Што се крие позади именувањето на поранешниот премиер Владо Бучковски за специјален претставник на Владата за Бугарија? Дали премиерот Заев го засилува тимот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Власта сака да прави политички попис во Македонија, изјави денеска во гостувањето на Сител потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски. Истакна дека ...
сите 301 | | | веќе видена

Руските власти уапсија блиски соработници на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е уапсен на аеродромот Шереметјево во Москва по неговото пристигнување од ...
сите 273 | | | веќе видена

Првиот вицепремер во Владата и висок функционер во ДУИ Артан Груби денеска не сакаше да ги коментира последните случувања во врска со слуајот „Монструм“ и ...
сите 120 | | | веќе видена

Шлаемот велепредавнички на власт ни се заканува со пет години затвор ако одбиеме да се попишеме, пишува актерот Сашо Тасевски, коментирајќи го вчерашното ...
сите 16 | | | веќе видена

Њујорк – Тројца војници на Националната гарда загинаа во пад на хеликоптер за време на рутински тренинг во сојузната држава Њујорк, пренесе „Си-ен-ен“. ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа бугарите во македонци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: