Ковачевски: Ако капиталните инвестиции не се реализираат до 40 проценти во вториот квартал, средствата ќе бидат одземени


Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поставување фискални правила и воспоставување Фискален совет – во насока на поголема контрола, среднорочно буџетирање и воспоставување интегриран систем за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Предлог буџетот за 2021 година доставен од Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев е во насока на постигнување напредок во исклучително тешки моменти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од ...
| | веќе видена | слични

Откако власта ги одби предлозите на ВМРО-ДПМНЕ поднесени во вид на амандмани заедно со Коалицијата О2 а со кои се предлагаше сите државни институции да добијат ...
| | веќе видена | слични

Владата на Зоран Заев продолжува со кратење пари во образованието. Покрај тоа што оваа година образованието беше една од гранките во кои имаше најмногу кратење ...
| | веќе видена | слични

Има пари во буџетот за 2021 година за почист воздух, но тие се наменети за други цели, реагираат денеска екологистите од О2 Иницијатива. - На аргументите дека ...
| | веќе видена | слични

На денешната седница на комисијата за финасирање и буџет пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова истакна дека Владата во предлог ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селекторот на македонската репрезентација, Данило Брестовац, беше незадоволен од пристапот на ракометарите на денешниот дуел со Русија. „Црвено-жолтите“ очајно ...
сите 500 | | | веќе видена

Руските власти уапсија блиски соработници на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е уапсен на аеродромот Шереметјево во Москва по неговото пристигнување од ...
сите 223 | | | веќе видена

Вратите на кафеаните и рестораните од денеска ќе бидат отворени до 21 часот. Во главниот град раздвижено. Д ел од граѓаните вечерва решија да ги посетат ...
сите 197 | | | веќе видена

Првиот вицепремиер и министер за политички системи, Артан Груби од ДУИ, не сака да го коментира судскиот процес „Монструм“, но тврди дека единствен пат кога ...
сите 115 | | | веќе видена

Њујорк – Тројца војници на Националната гарда загинаа во пад на хеликоптер за време на рутински тренинг во сојузната држава Њујорк, пренесе „Си-ен-ен“. ...
сите 138 | | | веќе видена

Шпанскиот прволигаш Барселона дефинитивно нема да може да смета на капитенот Лионел Меси за лигашкиот меч против Елче кој е на програмата оваа недела. Меси ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски: Ако капиталните инвестиции не се реализираат до 40 проценти во вториот квартал, средствата ќе бидат одземени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: