Ковачевски: Ако капиталните инвестиции не се реализираат до 40 проценти во вториот квартал, средствата ќе бидат одземени


Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поставување фискални правила и воспоставување Фискален совет – во насока на поголема контрола, среднорочно буџетирање и воспоставување интегриран систем за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Предлог буџетот за 2021 година доставен од Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев е во насока на постигнување напредок во исклучително тешки моменти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од ...
| | веќе видена | слични

Откако власта ги одби предлозите на ВМРО-ДПМНЕ поднесени во вид на амандмани заедно со Коалицијата О2 а со кои се предлагаше сите државни институции да добијат ...
| | веќе видена | слични

Владата на Зоран Заев продолжува со кратење пари во образованието. Покрај тоа што оваа година образованието беше една од гранките во кои имаше најмногу кратење ...
| | веќе видена | слични

Има пари во буџетот за 2021 година за почист воздух, но тие се наменети за други цели, реагираат денеска екологистите од О2 Иницијатива. - На аргументите дека ...
| | веќе видена | слични

На денешната седница на комисијата за финасирање и буџет пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова истакна дека Владата во предлог ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пописот по стандарди и методологија на Заев е само една политичкопазарџиска операција Намерата на власта да спроведе попис без почитување на европските ...
сите 468 | | | веќе видена

Пред нас е клучниот меч за пласман во втората фаза на мундијалот во Египет, а за да се случи тоа Македонија ќе треба да го потврди фаворитскиот статус и да ...
сите 513 | | | веќе видена

Најдобриот македонски пливач Александар Маленко беше во хотелот „Александар Палас“ каде се виде со капитенот Кире Лазаров и останатите ракометари. Тој пред ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од денеска замина во мини дипломатска офанзива кај сестринските партии во регионот и Европа, информираат од ...
сите 104 | | | веќе видена

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат, а воопшто не им е важно кој поседува и носи ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски: Ако капиталните инвестиции не се реализираат до 40 проценти во вториот квартал, средствата ќе бидат одземени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: