ДСЗИ побарал од директорката на битолската болница да најде соодветен простор за починатите пациенти

Битолската болница мора да обезбеди адекватна просторија за починати лица или да биде проширена постојната морга. Вакво задолжение добила директорката од ...
| | веќе видена | слични

80 надзори за една недела извршил Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ), соопштија денеска на прес-конференција од Владата. Во периодот од 23 до ...
| | веќе видена | слични

Дали погребалните претпријатија сами на своја рака им препорачувале на семејствата на починатите од КОВИД да ги погребуваат во лимени ковчези за да им наплатат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дел од вонредните инспекциските надзори на болниците се завршени и веќе се иницирани стручни надзори во Министерството за здравство. Постапката тече. Во Битола ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Старо-новиот протокол за погребување на починатите со ковид ги збуни и граѓаните и погребалните оператори. Се уште е неизвестно дали некој ќе сноси одговорност ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на предвидените инспекциски надзори на болниците, истите како што информираат од ДСЗИ се речиси завршени. Во Битола заврши за 24 часа, во Штип за 48 ...
| | веќе видена | слични

Во Битола заврши за 24 часа, во  Штип за 48 часа од аспект на постапка на ДСЗИ. Во тек се девет нови вонредни инспекциски надзори. Тоа е процес кој е во ...
| | веќе видена | слични

Диркеторката на Клиничката болница во Битола со решение од ДСЗИ е задолжена да обезбедни посебна просторија за починатите лица, е заклучокот од спроведениот ...
| | веќе видена | слични

Инспекциски надзори во ковид центрите низ земјава се вршат континуирано. Извештајот за смртта на 13 пациенти во битолската болница бил завршен за 24 часа, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските безбедносни служби во моментов испитуваат голем број закани упатени кон конгресмените пред најавеното продолжение на расправата во Сенатот за ...
сите 259 | | | веќе видена

Зоран Заев бесрамно од 2015-та па наваму, со години печалеше политички поени со случајот „Монструм“, рече на денешната прес конференција Бојан Стојаноски, ...
сите 171 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука има законска обврска да им обезбеди право на полагање државна матура на учениците, посебно на оние кои сакаат да ...
сите 248 | | | веќе видена

Во очекување на потписот на указот на Законот за попис од претседателот на државата Стево Пендаровски, лидерите на владејачките партии пред јавноста ја ...
сите 90 | | | веќе видена

Зошто наместо Владата, викендов членовите на македонскиот дел од заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и за учебниците беа ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДСЗИ побарал од директорката на битолската болница да најде соодветен простор за починатите пациенти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: