Македонскиот јазик и идентитет не се на масата за преговори


Кои се причините и мотивите на Република Бугарија толку цврсто да опстане на позициите за блокирање на европскиот пат на Северна Македонија, доколку соседот не ...
| | веќе видена | слични

Со заканувачките вета поради веќе постојни билатерални спорови, стратегиската цел на земјите-кандидати за влез во Унијата навлезе во еден маглив и лизгав ...
| | веќе видена | слични

Македонската понуда која сега е на маса не е прифатлива за бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов бидејќи што и да прифати тој ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Самиот премиер кажа дека се вложуваме во изнаоѓање решенија кое нема да ги погоди чувствата на граѓаните на Бугарија и Македонија, вели Богданка Кузеска од ...
| | веќе видена | слични

Секоја сериозна држава треба да има унифициран став на позицијата и опозицијата за клучните прашања за иднината на државата. Досега за жал од страна на ...
| | веќе видена | слични

Се уште постои оптимизам кај македонски официјални претставници, на една седмица до одржувањето на состанокот на Советот на ЕУ за можноста да се даде зелено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 160 | | | веќе видена

Конечно малку радост за нашите момци на СП во Египет, радост за сите искрени навивачи на македонската ракометна репрезентација. Честитики за победата момци, ...
сите 108 | | | веќе видена

Актуелниот претседавач со ЕУ, Португалија, се надева дека во првата половина од годинава ќе се деблокира спорот со Софија и оти ќе може да се одржи првата ...
сите 232 | | | веќе видена

Откако македонските одбојкари ја победија Турција и вторпат се пласираа на Европското првенство, многумина го издвоија примачот Александар Љафтов како еден од ...
сите 155 | | | веќе видена

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат, а воопшто не им е важно кој поседува и носи ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонскиот јазик и идентитет не се на масата за преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: