Кои се 20 споменици на кои е избришан зборот „бугарски“ фашистички окупатори


Бугарска фашистичка војска, бугарски окупатор, несносен бугарски фашистички окупаторски режим и неговата денационализаторска политика на македонскиот народ. ...
| | веќе видена | слични

Зборот окупатор, „административен или фашистички“, лесно се бруси од спомен плочите и спомениците, а тоа го потврди и премиерот Зоран Заев во неодамнешното ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Самото име на Општина Карпош е синоним за отпорот на македонскиот народ и борбата против фашизмот. Денес од пред спомен обележјето на „Кузман Јосифовски Питу“ ...
| | веќе видена | слични

Не престануваат реакциите на последното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС, во кое вели дека „бугарската војска не била фашистичка и ...
| | веќе видена | слични

Откако претходно на вандалски начин беше искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид од денеска општината повторно го возобнови споменикот а и ...
| | веќе видена | слични

Непознати сторители деновиве ја искршиле спомен-плочата „Солзата на Роза“ во Охрид, поставена во сеќавање на жртвите од бродската несреќа во 2009 година, кога ...
| | веќе видена | слични

По налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“. Ова спомен обележје продолжува да ...
| | веќе видена | слични

Во Охрид поставена е нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“, кој е подигнат како спомен на загинувањето на бугарските туристи во бродската несреќа, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секаде во светот се попишуваат граѓани кои живеат во одредена земја, само пописот по стадарди и методологија на Заев не е така. Законот за попис кој што насила ...
сите 563 | | | веќе видена

Русија започна кривично гонење против полицаец кој е обвинет за протекување податоци кои би можеле да помогнат во откривањето на трујачот на Алексеј ...
сите 235 | | | веќе видена

Полициски службеници и Државниот пазарен инспекторат вчера извршиле контрола по угостителски објекти во врска со ,непостапување според здравствените прописи за ...
сите 437 | | | веќе видена

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 104 | | | веќе видена

Откако македонските одбојкари ја победија Турција и вторпат се пласираа на Европското првенство, многумина го издвоија примачот Александар Љафтов како еден од ...
сите 144 | | | веќе видена

Нови 400 случаи на КОВИД-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти се евидентирани во последните 24 часа. Како што соопшти Министерството за здравство, ...
сите 434 | | | веќе видена

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат, а воопшто не им е важно кој поседува и носи ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кои се 20 споменици на кои е избришан зборот „бугарски“ фашистички окупатори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: