Економијата ја губи војната со бирократијата

2 копии
10 копии

Нивото на транспарентност во објавувањето информации за спроведените постапки за јавни набавки во здравствени институции бележи тренд на намалување. Ова го ...
| | веќе видена | слични

Квалитетни и квалификувани луѓе што во еден коректен натпревар на конкурентност доаѓаат на раководни места и функции би го дизајнирале државниот апарат да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев неодамна изјави дека има интерес за продажба на дел од државните компании, при што ќе се понудат фирми, земјиште и капацитети, меѓу кои и ...
| | веќе видена | слични

Најчесто поставуваната дилема во светските медиуми во последно време се поврзува со предизвиците пред кои е поставена ЕУ, каде што во моментов се прекршуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 160 | | | веќе видена

Образованието е систем којшто се подготвува подолг период и реформите не се прават од денес за утре. Сега дојде времето за оваа промена со којашто фокусот на ...
сите 482 | | | веќе видена

Португалскиот министер за надворешни работи Августо Сантош Силва изјави во Европскиот парламент дека целите на неговата земја како претседавач на ЕУ во областа ...
сите 242 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Шефот на државата во интервју за Тв ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Економијата ја губи војната со бирократијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: