Членка на историската Комисија се огради и ги осуди последните изјави на Заев


Љубица Спасковска, која е член на историската Комисија на Македонија и Бугарија вечерва ги осуди последните изјави на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската ...
| | веќе видена | слични

Средбата ќе се одржи утре и задутре. На претходната средба беа разгледувани и усвоени препораки за бугарските учебници за овие периоди, информираат за МИА од ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот на македонскиот тим во Мешовитата комисија Драги Ѓоргиев, во пресрет на средбата со бугарските колеги закажана за утре, изрази зачуденост од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Многу покорисно е да се даде личен придонес во научната дискусија во рамки на Комисијата одошто јавно да се споделуваат еднострани политички толкувања и лични ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот на македонскиот тим во Мешовитата комисија Драги Ѓоргиев, во пресрет на средбата закажана за утре и задутре очекува дека членовите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата средба на заедничката бугарско-македонска комисија за историски прашања, ја очекувам со загриженост, но и покрај тоа имам надеж дека ќе направиме еден ...
| | веќе видена | слични

Копретседателот на Мешовитата комисија од македонска страна, Драги Ѓеоргиев реагираше на изјавата на неговиот колега од бугарска страна, Ангел Димитров, кој во ...
| | веќе видена | слични

Со загриженост ја очекувам новата средба на заедничката бугарско-македонска Комисија за историски прашања, но се надевам дека ќе направиме барем еден мал чекор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште неизгласан Законот за попис во собранието опозицијата во предупредувачка акција за собирање на он лајн потписи за негово повлекување, но и најава за ...
сите 420 | | | веќе видена

Глумецот и шоумен Игор Џамбазов во свој стил им даде поддршка на ракометарите, откако денеска го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП во Египет. ...
сите 384 | | | веќе видена

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 164 | | | веќе видена

Идентитетот, јазикот и историјата не смеат да бидат предмет на преговори. Доколку Бугарија инсистира да преговара на оваа тема, тоа значи дека содржината на ...
сите 161 | | | веќе видена

Откако македонските одбојкари ја победија Турција и вторпат се пласираа на Европското првенство, многумина го издвоија примачот Александар Љафтов како еден од ...
сите 160 | | | веќе видена

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат, а воопшто не им е важно кој поседува и носи ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Членка на историската Комисија се огради и ги осуди последните изјави на Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: