Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Институтот за национална историја реагира во врска со, како што велат од таму, актуелното политичко оспорување на македонската национална историја и идентитет. ...
| | веќе видена | слични

Институтот за национална историја остро реагира на актуелната состојба во  која како што велат цела една нација и историска наука се квалификуваат како ...
| | веќе видена | слични

Актуелното политичко оспорување на македонската национална историја и идентитет предизвика реакција од Институтот за национална историја. „Институтот не може ...
| | веќе видена | слични

Институтот за национална историја категорично ги осудува сите форми на политичко оспорување на македонската историографија, на македонската национална историја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Институтот за национална историја реагира за актуелните состојби на политичкото осопорување на македонската национална историја и идентитет. Во согласност со ...
| | веќе видена | слични

Во согласност со својата потврдена професионалност и научна релевантност во историските истражувања, Институтот за национална историја не може да не реагира во ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Советот на амбасадори по повод најновите случувања во македонско-бугарските односи оценува дека секоја интервенција на минатото може да биде погубна и погрешно ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението испратено до јавноста, Советот на амбасадори нагласува дека историската наука го дала својот збор за состојбите во земјава од 1941 -1944 година ...
| | веќе видена | слични

Во својата прва реакција по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС, Советот на амбасадори оценува дека односите помеѓу Македонија и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секаде во светот се попишуваат граѓани кои живеат во одредена земја, само пописот по стадарди и методологија на Заев не е така. Законот за попис кој што насила ...
сите 543 | | | веќе видена

Алексеј Навални се врати од Берлин во Москва со авион на руската авиокомпанија Победа. За време на летот се случија чудни работи. Новинар на ДВ беше во ...
сите 227 | | | веќе видена

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 117 | | | веќе видена

Откако македонските одбојкари ја победија Турција и вторпат се пласираа на Европското првенство, многумина го издвоија примачот Александар Љафтов како еден од ...
сите 145 | | | веќе видена

Официјален Лисабон ги крева македонските надежи за преговори со ЕУ во следните 6 месеци. Додека Бугарија се спрема за политичка кампања, предизборни ветувања и ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: