СЗО: Итно потребни уште 4,3 милијарди долари во спротивно сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Коронавирусот ќе остане, но пандемијата со Ковид-19 ќе заврши следната година. Сигурен сум дека ќе биде во 2021 година“, изјавил Ринат Максјутов, директор на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пандемијата на коронавирусот и тешкиот пристап за лекување би можеле оваа година да доведат до дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија во подсахарска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин О’брајан, шеф на одделот за имунизација на СЗО, на прес-конференција во Женева. Сепак, според ...
| | веќе видена | слични

Навистина е важно да започнеме да добиваме повеќе информации Околу 60 до 70 проценти од населението треба да се вакцинираат за да се запре ширењето на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски е во консултации со правни експерти па потоа ќе го потпише законот за попис, изјавија за МИА од кабинетот на претседателот и ...
сите 522 | | | веќе видена

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни на коронавирус, изјави ...
сите 120 | | | веќе видена

И покрај многуте очекувања, повторното судење за случајот Монструм не донесе ништо ново. Односно, обвинителката Фатиме Фетаи побара доживотен затвор за ...
сите 120 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 26 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 289 лица сомнителни и ...
сите 525 | | | веќе видена

Додека земјата чека да пристигнат вакцините, епидемиолозите велат дека речиси е достигнат колективниот имунитет. Според нивните пресметки, 47,5% од нашата ...
сите 385 | | | веќе видена

Нема зима за владините функционери, додека граѓаните живеат со по две евра на ден и едвај врзуваат крај со крај, премиерот Зоран Заев, неговите заменици во ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО: Итно потребни уште 4,3 милијарди долари во спротивно сиромашните нема да добијат вакцини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: