КАРАКАЧАНОВ: Почнаа прогон на Бугарите, конфликт со Албанија, скандали со Грција, затоа Бугарите од Македонија земаат бугарски пасоши


Скопје смета дека можат да се служат со трикови, како досега, Бугарија да ги поддржи и да ни забодат нож, изјави бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов за ...
| | веќе видена | слични

Јас сум Македонец, кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, напиша во ...
| | веќе видена | слични

Се наоѓаме во период кога Бугарија нѐ уценува да признаеме дека нашите корени се бугарски, македонскиот јазик е западнобугарски дијалект и дека Македонците во ...
| | веќе видена | слични

Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово побара извинување од бугарскиот премиер Бојко Борисов за последната изјава на вицепремиерот во неговата влада ...
| | веќе видена | слични

Нагласувајќи ја одново својата „македонска жица“, премиерот Зоран Заев објаснува во што се разликуваат со вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, ...
| | веќе видена | слични

Јас сум Македонец, кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, напиша ...
| | веќе видена | слични

„По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со колегата Заев“. Ова во изјава за новинарите го истакна бугарскиот ...
| | веќе видена | слични

По реакциите во јавноста и противењето на желбата да се откаже од македонскиот идентитет, јазик и бришење на историјата, вечерва на ФБ се огласи премиерот ...
| | веќе видена | слични

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во историската меморија на македонскиот народ, бугарскиот водач Георги Димитров останува запаметен со говорот кој го одржа во бугарското народно собрание по ...
сите 259 | | | веќе видена

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ во петокот започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во ...
сите 291 | | | веќе видена

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
сите 167 | | | веќе видена

Овој викенд во Софија се одржуваат тајни средби помеѓу македонски бугарски владини претставници.Ова досега Заев не го негираше. Според нашите информации се ...
сите 166 | | | веќе видена

Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КАРАКАЧАНОВ: Почнаа прогон на Бугарите, конфликт со Албанија, скандали со Грција, затоа Бугарите од Македонија земаат бугарски пасоши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: