Неправеден мир, но подобар од војна: Пред 25 години потпишан Дејтонскиот договор за БиХ


На денешен ден, 21 ноември 1995 година, во Дејтон (САД) беше постигнат договор за мировна спогодба во Босна и Херцеговина, со кој, откако беше потпишан на 14 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Валентин Инцко, високиот претставник за Босна и Херцеговина, ги поздрави резултатите од локалните избори на кои опозицијата ги освои двата големи граови на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Федерацијата БиХ денеска го одбележува Денот на државноста на БиХ, затоа што во овој ентитет на БиХ се смета дека темелите на државноста на БиХ се поставени на ...
| | веќе видена | слични
6 копии
7 копии

Претставниците на САД, Франција, Велика Британија и Германија во Советот за безбедност на ОН синоќа го поддржаа високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко, и ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на меѓународната заедница во Босна и Херецеговина Валентин Инцко и членот на претседателството на БиХ од српскиот ентитет Милорад Додик ...
| | веќе видена | слични
8 копии
5 копии

Дејтонскиот мировен договор се политизира и толкува во полза на политичките партии и пораките за негирање на БиХ доаѓаат главно од Република Српска, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Коцкарската игра на премиерот во заминување Заев му носи пораз и на преговарачка маса со Бугарија и во СДСМ. Измамникот Зоран Заев трајно ги наруши позициите ...
сите 415 | | | веќе видена

Македонскиот јазик и идентитет не се предмет на преговори, потенцираа вчера високи претставници на Владата и напоменаа дека темната страна на историјата треба ...
сите 326 | | | веќе видена

Мерките за заштита од вирусот даваат резултати и доколку се почитуваат, дополнителни не се потребни, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој вчера ...
сите 514 | | | веќе видена

И три дена по смртта на легендарниот Диего Армандо Марадона во јавноста не стивнуваат реакциите поврзани со неговиот живот. Сега во интервју за италијанските ...
сите 327 | | | веќе видена

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на ...
сите 180 | | | веќе видена

Помина една недела од Одлуката за постоење кризна состојба на територијата на цела држава, донесена од страна на Владата во насока за заштита на јавното ...
сите 161 | | | веќе видена

Хотелот „Ибис стајл“ или поранешната гинеколошка клиника „Мала Богородица – Систина“ се пренаменува во инфективна болница за да не се прави метеж во приватните ...
сите 346 | | | веќе видена

Британскиот министер за локални заедници, Роберт Џенрик, изјави дека нема причина за загриженост поради податоците за ефективноста на потенцијалната вакцина од ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неправеден мир, но подобар од војна: Пред 25 години потпишан Дејтонскиот договор за БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: