Меѓаши: Над 90% од децата сметаат дека возрасните треба повеќе да се едуцираат за детските права


Околу 63 проценти од децата слушнале за Конвенцијата на правата на децата во училиште, од интернет, од дома, од телевизија, од невладини организации, додека ...
| | веќе видена | слични

Секоја сабота нивните гласови ја најавуваат новата епизода на радио емисијата „Тинтопија Шоу“. Од избор на книги, филмови и серии, промовирање млади уметници, ...
| | веќе видена | слични

Првата детска амбасадаа „Меѓаши“ со реакција до медиумите кои не дадоа простор да се слушне гласот на децата на Светскиот ден на детето: „Човековите права ...
| | веќе видена | слични

Тринаесет деца на воздраст од 12 до 17 години изработија извештај за правата на децата во Македонија. Разработува седум теми во кои децата чувствуваат дека не ...
| | веќе видена | слични

Општинскиот совет за превенција на детско престапништво на Општина Битола (ОСПДПБ), го одбележа 20 ноември – Светскиот ден на детето. По тој повод психологот ...
| | веќе видена | слични

Со издавањето на книгата „Своја: За најважните работи во животот за кои никој не нѐ подготвува“, Ирена Чаушевска од минатата недела се вброи и меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател ба Собранието за време на 100-те дена техничка влада пред редовните ...
сите 287 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одлучи да не споделува информации пред јавноста во врска со убиството на ученичката Вања Ѓорчевска и ...
сите 434 | | | веќе видена

Осомничениот за убиствата на Вања Ѓурчевска и Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски, кој е во притвор во Турција, доколку има добар адвокат, може комплетно ...
сите 244 | | | веќе видена

Цела недела помина откако македонската јавност беше потресена од веста за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски ...
сите 106 | | | веќе видена

Евентуална кандидатура за претседател на државата, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека во овој момент не е тема за јавност. Одговарајќи ...
сите 109 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска ќе разговараат за можните следни чекори како одговор на кризата на Блискиот Исток, вклучително и ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју за „360 степени“ говореше и за евроинтегративниот процес ...
сите 71 | | | веќе видена

Катерина Атанасова, директорка на ОУ „Ј.Х.песталоци“, за хрватскиот весник Недељног iизјавила дека утрото кога Вања не дошла на настава, класната се јавила кај ...
сите 95 | | | веќе видена

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меѓаши: Над 90% од децата сметаат дека возрасните треба повеќе да се едуцираат за детските права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: