До изборот на нов патријарх со Синодот на СПЦ ќе претседава митрополитот Хризостом


По смртта на српскиот патријарх Иринеј, светиот Синод на Српската православна црква ќе ги преземе неговите патријаршиски должности, а со ова тело до изборот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според информациите кои ги објавија медиумите во Србија изборот за нов поглавар на Српската православна црква ќе се одржи на крајот на јануари или почетокот на ...
| | веќе видена | слични

На епископот Давид Стобиски му се извинуваме за непријатноста за оваа ненамерна грешка, предизвикана поради поклопувањето на имињата на двајцата епископи. Дека ...
| | веќе видена | слични

Епископот крушевачки Давид , е заразен со коронавирус и хоспитализиран во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“, Ова е трет случај на српск свешетник да биде ...
| | веќе видена | слични

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало, црно, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот епископ Давид е заразен со коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болница (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави РТС.Владиката Давид вчера го ...
| | веќе видена | слични

Српскиот епископ крушевачки г. Давид е позитивен на ковид-19 и пренесен е во болница, објави РТС. Тој вчера го служеше погребното опело и литургијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српската православна црква (СПЦ) вчера го погреба својот патријарх Иринеј, а претходно, за кратко време починаа и неколку владици, вклучувајќи го и ...
| | веќе видена | слични

Во неделата, епископот крушевачки, Давид, служел опело и литургија на погребот на патријархот Иринеј, а јавноста ја погоди фактот што тој бил хоспитализиран ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател ба Собранието за време на 100-те дена техничка влада пред редовните ...
сите 286 | | | веќе видена

Осомничениот за убиствата на Вања Ѓурчевска и Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски, кој е во притвор во Турција, доколку има добар адвокат, може комплетно ...
сите 381 | | | веќе видена

Тоа што СДС отвора разно разни теми со цел да дефокусираат од трагичната смрт на малата Вања и велешанецот Панче, говори дека сакаат да сокријат пропусти во ...
сите 273 | | | веќе видена

Цела недела помина откако македонската јавност беше потресена од веста за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски ...
сите 299 | | | веќе видена

Катерина Атанасова, директорка на ОУ „Ј.Х.песталоци“, за хрватскиот весник Недељног iизјавила дека утрото кога Вања не дошла на настава, класната се јавила кај ...
сите 95 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска ќе разговараат за можните следни чекори како одговор на кризата на Блискиот Исток, вклучително и ...
сите 245 | | | веќе видена

Десетици палестински цивили загинаа, а стотици се ранети кога израелски воздушни напади погодија станбени згради во јужниот и централниот дел на Газа, како и ...
сите 244 | | | веќе видена

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До изборот на нов патријарх со Синодот на СПЦ ќе претседава митрополитот Хризостом

Од:
До кого (е-маил):
Порака: