Пендаровски: Разговорите со Бугарија не смеат да се спуштат на уличарско ниво


Не смееме да се спуштиме на уличарско ниво, вели претседателот Стево Пендаровски, негирајќи дека ја заострил реториката во комуникацијата со Бугарија, по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е добра основа за ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска попладне повика на протест во Скопје против отстапките и предавствата што власта ги прави во контактите со ...
| | веќе видена | слични

ние немаме договор со кој сме прифатиле заедничка историја со Бугарија. Ова го рече премиерот Зоран Заев на 6-ти ноември .Тогаш ветото од Бугарија беше извесно ...
| | веќе видена | слични

„Ние немаме споделена, туку заедничка историја“ - ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот Зоран Заев. Според него, Гоце Делчев е револуционер и ...
| | веќе видена | слични

„Македонскиот идентитет и македонскиот јазик се веќе зацртани. Тоа се нашите црвени линии. Македонската современа држава е втемелена со борбата на Македонската ...
| | веќе видена | слични

Договорот со Бугарија е добра основа за решавање на споровите, а со оглед дека во многу делови се работи за историски прашања треба да ги решат самите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека претстојниот период треба да се искористи за враќање на довербата во Договорот за пријателство меѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Индонезиските нуркачи го пронашле уредот за снимање на гласови од пилотската кабина на авионот што минатата недела се урна во Јавското Море, а сè уште трага по ...
сите 135 | | | веќе видена

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) приведе над сто луѓе за време на минатонеделниот упад во Капитол. Сега интензивно се испитуваат поединците кои би ...
сите 299 | | | веќе видена

По интензивните врнежи од дожд претходниот викенд, реките во Кичевско-бродскиот регион за час го подигнаа нивото и како резултат на зголемениот водостој тие се ...
сите 176 | | | веќе видена

Повеќе од илјада матични лекари не можеа да учествуваат во онлајн дискусијата до докторот Дејан Докиќ, поврзана со лекот Ивермектин. За ова на социјалните ...
сите 209 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири за прв пат во јавноста се појави како нов генерален секретар на Владата и објави фотографии од својот прв јавен настан. Потпретседателот на СДСМ ...
сите 86 | | | веќе видена

За време на протестите на „За заедничка Македонија“ обвинетите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески немале никаква функција во ВМРО-ДПМНЕ, ниту организирале ...
сите 69 | | | веќе видена

Нема цена која ќе ме натера да прифатам дека до 45-та година Македонците биле Бугари и дека македонскиот јазик бил бугарски, пишува на својата Фејсбук страница ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Разговорите со Бугарија не смеат да се спуштат на уличарско ниво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: