Фуере: Тактиката на Бугарија за С. Македонија е неразумна и контрапродуктивна


Денес се очекува Бугарија да го блокира патот на Скопје кон Европската унија и рамката за преговори на Северна Македонија да не биде одобрена на онлајн ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот новинар Никола Лалов на сајтот Медиапул.бг ( mediapool.bg ) поставува 10 „незгодни“ прашања до бугарската влада, која пак досега ги нема одговорено ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за отстапки, туку за решенија меѓу двете страни. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија прави се што е неопходно во функција да се постигне решение за отворените прашања што постојат со Софија, изјави  премиерот Зоран Заев, посочувајќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Сите го видовме лицемерието на политичарите во Северна Македонија. Ќе продолжиме да се соочуваме со лицемерие. Ништо не е готово – оваа рунда ќе заврши на 8 ...
| | веќе видена | слични

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Македонија, но тоа мора да биде посакувано и ...
| | веќе видена | слични

Блокадата на Бугарија на евроинтеграцијата на Македонија го киднапира процесот на проширување на ЕУ, го загрозува кредибилитетот на Унијата и ги обесхрабрува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на денот, на 26 ноември, Државниот инспекторат за транспорт соопшти дека пропаднал обидот да се влезе во канцелариите на туристичката компанија „Беса ...
сите 403 | | | веќе видена

Премиерот Заев најостро ги демантира изнесените лаги и дезинформации дека наводно тој или било кој друг по негова насока нудел пари на пратеници. За оваа груба ...
сите 322 | | | веќе видена

Од денеска стапува на сила забраната за пластични кеси. За граѓаните ќе бидат достапни само биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15 денари, ...
сите 97 | | | веќе видена

Авто мото сојузот на Македонија потсетува дека се уште на сила е забраната за тешки товарни возила на патот Тетово-Попова Шапка, додека за останатите возила ...
сите 126 | | | веќе видена

Градот Скопје и неколку скопски општини ќе донираат парични средства за семејствата кои загубија свои членови во кобната автобуска несреќа во Бугарија. Од ...
сите 68 | | | веќе видена

Во мојата ординација вакцинирани против ковид се нешто повеќе од 40 отсто од прикрепените пациенти. Сите други со кои сум се обидел да разговарам, формално или ...
сите 305 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фуере: Тактиката на Бугарија за С. Македонија е неразумна и контрапродуктивна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: