„Балкан Инсајт“: За обичните Бугари ставот на Софија кон Скопје претставува предизборен трик


Новата вербална војна меѓу балканските соседи Бугарија и Македонија можеби влече корени во историјата, но аналитичарите и обичните Бугари сметаат дека тоа е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Односите Скопје – Софија продолжуваат да се затегаат. Иако македонската страна се уште одржува пријателската реторика во надеж за договор, бугарскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Гудрун Штајнакер, поранешен заменик-амбасадор на Германија во Софија во анализа за Дојче Веле тврди дека е апсурдно да се тврди дека макаедонскиот јазик е ...
| | веќе видена | слични

И германската влада мора да го искористи своето претседателство со ЕУ за да ја убеди бугарската влада и особено премиерот и лидер на ГЕРБ, чие име дефинира ...
| | веќе видена | слични

Бугарија по долгата „вербална војна“ и официјално го блокира патот на Македонија во ЕУ, пишува угледниот хрватски портал Геополитика. Пренесуваме дел од ...
| | веќе видена | слични

Бојко Борисов неодамна со право потсети дека во 2006 година неговата партија ГЕРБ е основана со солидна помош од Германија - главно од фондацијата Ханс Зајдел, ...
| | веќе видена | слични

Бугарското вето не ме изненадува, живеев таму и напишав книга за Бугарија - ова прашање за македонскиот идентитет беше опсесија за многу Бугари уште пред 25 ...
| | веќе видена | слични

Германија не го разбира ветото од Бугарија и беше многу изненадена дека тоа се случи, вели директорот на Европската иницијатива за стабилност, Гералд Кнаус за ...
| | веќе видена | слични

Шефот на Комисијата за надворешна политика во албанскиот парламент Ралф Ѓони му се заблагодари за поддршката што вчера бугарскиот премиер Борисов му ја дал на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постигнат напредок во разговорите Заев - Гаши за евентуален влез на Алтернатива во власта и обезбедување парламентарно мнозинство. СДСМ и Алтернатива се ...
сите 264 | | | веќе видена

Зоран Заев си одбра послушен продолжувач на заевизмот во СДСМ во Димитар Ковачевски. Целиот циркус и драматизирање околу наводни демократски избори во СДСМ се ...
сите 390 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден уште тројца од повредените пациенти кои се лекуваа во болницата „Пиргов“ во Софија, се вратија во државава.Министерот за надворешни ...
сите 249 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски информираше дека опожарениот автобус со регистарски таблици СК 0284 БА кој учествуваше во сообраќајната ...
сите 197 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Балкан Инсајт“: За обичните Бугари ставот на Софија кон Скопје претставува предизборен трик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: