FAZ: Македонците измислени, Бугарите паднати од небо или создадени со осмоза

Балканскиот кореспондент на влијателниот германски весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ Михаел Мартенс во својата најнова анализа за спорот Скопје - Софија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ретко кога една земја е изиграна на таков гаден начин како Северна Македонија. Најголемата вина за ова е во Грција, која во 1992 година спречи ЕУ да ја признае ...
| | веќе видена | слични

Кој е крив, дал Бог ил судбина, играат ли играчки со нас? Бугарската политичка елита од Македонија во последниве три години доби, да го парафразирам Љубчо ...
| | веќе видена | слични

 Според него, токму прашањето за малцинството за која Софија веќе има добиено неколку пресуди од европските судови е главниот камен на сопнување и ја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Немоќна да се справи со растечката епидемија, исплашена од кенкавите и неефикасни, но инаку дрски протести, владата се обидува да покаже мускули барем на ...
| | веќе видена | слични

Не смее да нѐ фати рамнодушност, туку уште поголема одлучност. Резултатот треба да биде инает, а не разочараност. За инает, благодарам на прашањето, имаме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавноста се уште нема добиено одговори на прашањата кои се од јавен интерес, кој не засегаат сите нас, а обврска на власта е да даде одговори. Јавноста ...
сите 386 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски е еден од најактуените кандидати за нов претседател на СДСМ, барем додека не се пријават други, во интервју за Утрински брифинг говори за ...
сите 368 | | | веќе видена

Шкотските власти соопштиле дека четири случаи биле пронајдени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.Експертите сега ги следат ...
сите 653 | | | веќе видена

ГРАНИЦИТЕ НЕМА ДА СЕ ЗАТВОРААТ ПОРАДИ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заразни болести на ...
сите 363 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Синоќа се случил огромен сообраќаен метеж на автопатот Струма во правец кон Софија. Причина бил фактот што сообраќајот во реонот на несреќата со македонскиот ...
сите 507 | | | веќе видена

Директорот на судска медицина, Александар Станков не може да зборува за причините за несреќата но вели дека тела биле пронајдени на неколку места во автобусот, ...
сите 528 | | | веќе видена

-Владата на Р. Бугарија го прифати нашето барање преносот од Софија до Скопје да се изврши со авион на Р. Бугарија, додека од меѓународниот аеродром Скопје, ...
сите 272 | | | веќе видена

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу во интервју за БНТ вели дека автобусот пред да замине од Турција поминал низ сервисна станица и се било во ред. Хаџиу ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

FAZ: Македонците измислени, Бугарите паднати од небо или создадени со осмоза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: