Германски весник: Софија смета дека бугарската нација е дар од Бога, падната од небо


„Софија ќе ја повлече заканата за вето само доколку Македонците се подготвени да го преземат бугарскиот историски наратив: притоа, македонската е една ...
| | веќе видена | слични

Над 500 учебници на македонски јазик од прво до петто одделение по математика и природни науки деновиве ќе бидат донирани на околу 250 учениците од Пустец, ...
| | веќе видена | слични

Не смее да нѐ фати рамнодушност, туку уште поголема одлучност. Резултатот треба да биде инает, а не разочараност. За инает, благодарам на прашањето, имаме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Интервју со Стојко Стојков, копретседател на ОМО “Илинден”-Пирин и борец за правата на Македонците во Бугарија. И пред и по Советот на министри за надворешни ...
| | веќе видена | слични

Ако внимателно се анализира, денешните постапки на бугарската влада кон Македонија се одамна поставени. Декларацијата од 1999 година е само документ од ...
| | веќе видена | слични

Заклучокот на Бугарската академија на науки дека македонскиот јазик не постои, oдносно дека е дијалект на бугарскиот, е враќање во времето на фашизмот. Ова е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија доби НЕ на патот кон Европската унија. Бугарија, земјата за која премиерот Зоран Заев викаше дека ни е пријателска, ни го попречи патот за влез во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Што направи МАНУ во изминатиот период за заштита на македонскиот идентите и јазик? Академик д-р Коцарев: Во јули 2020 година, во МАНУ, со целосна поддршка ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, Љупчо Коцарев, „за македонцките работи“ во интервју за Сител. „Барањето Македонците да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечер на заедничка средба ќе ги информира партиите од владината коалиција за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. Средбата со ...
сите 498 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 323 | | | веќе видена

Заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар денеска во Скопје изјави дека САД работи интензивно Македонија да добие брз старт на преговорите со ...
сите 219 | | | веќе видена

Освен за криминалот и полнењето на своите џебови, Зоран Заев и неговите пиуни не мрднаа со прст за да се спречи оваа енергетска криза, која се одразува на ...
сите 376 | | | веќе видена

Фијаско на правната држава - вака дел од правниците и ескпертите по кривично право го толкуваат политичкиот договор меѓу Зоран Заев и Африм Гаши со кој дека ќе ...
сите 40 | | | веќе видена

Смртта на актерот Славиша Кајевски ги најде затечени многу од неговите најблиски, пријателите и колегите. Откако утрово од Македонскиот народен театар објавија ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германски весник: Софија смета дека бугарската нација е дар од Бога, падната од небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: