ФАЦ: Инсистирањето на Бугарија на контроверзни историски прашања го загрозува проширувањето на ЕУ


Инсистирањето на Бугарија на контроверзни историски прашања како услов за евроинтерграцијата на Македонија може да ја загрози целата политика за проширување на ...
| | веќе видена | слични

Реализирано бугарското вето за Македонија. Денешниот онлајн состанок на европските министри за надворешни работи - можност Бугарија да ги официјализира своите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на српската опозициска Народна партија (НС), Вук Јеремиќ, изјави дека бугарското вето на патот на Северна Македонија кон ЕУ е „скандалозно” и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Народната странка на Србија, Вук Јеремиќ кој е и поранешен министер за надворешни работи на северниот сосед и претседател на Генералното ...
| | веќе видена | слични

„Никој не може да спречи земја членка на Европската Унијата да покренува свои прашања во пристапниот процес“, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Народната странка на Србија, Вук Јеремиќ изјави денеска дека бугарското вето на патот на Македонија кон Европската Унија (ЕУ) е „скандалозно“ ...
| | веќе видена | слични

Влијателниот бриселскиот веб-сајт „ЕУобсервер“ пишува дека ЕУ се соочува со ново фијаско околу приширувањето по најавената блокада на Бугарија на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Од германската амбасада во земјава соопштуваат дека наоѓање решение за да може да се одржи првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на ...
| | веќе видена | слични

Тактиката што во моментов ја користи Владата на Бугарија кон Северна Македонија е прилично неразумна и контрапродуктивна и може да има сериозни последици, не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, истакна дека во вториот круг од локалните избори ќе го поддржи Фатмир Дехари за градоначалник на Кичево во борбата против ...
сите 235 | | | веќе видена

Обединување со граѓаните, со сите демократски и прогресивни групи и поединци, за да продолжи развојот на општините, порача денеска од Битола генералниот ...
сите 432 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин присуствуваше на приватна комеморација за Халина Хачинс, снимателката која случајно ја уби на снимањето на новиот филм, заедно со ...
сите 123 | | | веќе видена

Институционалната поставеност и правната рамка на процесите за јавни набавки во Северна Македонија во голема мера се усогласени со законодавството на ЕУ, но ...
сите 313 | | | веќе видена

Во Маврово-Ростуше и Центар Жупа ќе се повтори гласањето, бидејќи не е исполнет законскиот цензус на гласање да излезат најмалку една третина од запишаните ...
сите 515 | | | веќе видена

На мојата денешна посета на Ново Лисиче, изразив благодарност до граѓаните за поддршката што ми ја дадоа во првиот круг на изборите и што овозможија на тој ...
сите 323 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФАЦ: Инсистирањето на Бугарија на контроверзни историски прашања го загрозува проширувањето на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: