Нема да има проширување ако се дозволи решавањето на историски спорови да е предуслов за преговори

Инсистирањето на Бугарија на контроверзни историски прашања како услов за евроинтерграцијата на Македонија може да ја загрози целата политика за проширување на ...
| | веќе видена | слични

Двајцата се согласни дека не треба да се потклекнува на провокациите од страна на источниот сосед и земјава да продлжи со домашната реформска агенда. “ Тоа е ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Новата вербална војна меѓу балканските соседи Бугарија и Македонија можеби влече корени во историјата, но аналитичарите и обичните Бугари сметаат дека тоа е ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Бугарија сметаат дека новата остра реторика на Бугарија кон Македонија има и дневна политика од бугарските власти кои тоа го прават само за глас ...
| | веќе видена | слични

Македонските политичари се воздржани оптимисти и по постојаните закани, ултиматуми, уцени и провокации на дел од бугарските политичари и историчари и сѐ уште ...
| | веќе видена | слични

Балканскиот кореспондент на влијателниот германски весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ Михаел Мартенс во својата најнова анализа за спорот Скопје - Софија ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Во историските истражувања на Балканот има две спротивставени групи: Едната бара меѓународно признание, а втората им служи на закоравените национални ...
| | веќе видена | слични

Историскиот спор кој Бугарија ѝ го наметнува на Македонија како услов за почеток на преговорите за членство во ЕУ е повод за коментар на германскиот весник ...
| | веќе видена | слични

„Софија ќе ја повлече заканата за вето само доколку Македонците се подготвени да го преземат бугарскиот историски наратив: притоа, македонската е една ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва во Битола пред насобраните граѓани СДСМ одржа граѓанска трибина на која говореа граѓанската активистка и театарски режисер Софија Ристевска, кандидатот ...
сите 356 | | | веќе видена

Вистинското решение за Демир Хисар е Никола Најдовски. Им благодарам на сите граѓани кои во огромно мнозинство гласаа во првиот круг, а неговото водство во ...
сите 351 | | | веќе видена

Евентуалното формирање на новото парламентарно мнозинство на кое се надева опозицијата по изборите а пак власта иако тенко се уште тврди дека е стабилно во ...
сите 105 | | | веќе видена

Нов извештај на ЕУ. Стари чекалници на Западен Балкан. Од Скопје и Тетово ќе зависи идното парламентарно мнозинство. Паѓа довербата кон СДСМ, но ДУИ со ...
сите 169 | | | веќе видена

Европската комисија во Извештајот за напредокот на Република Северна Македонија за 2021 година го поздрави изборот на Комисијата за спречување и заштита од ...
сите 190 | | | веќе видена

Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово на дебата на ТВ Телма се обрати до актуелниот градоначални Димитриевски и му порача да не врши ...
сите 197 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД НЕАР надлежна за Северна ...
сите 126 | | | веќе видена

Целта е да се уплашат граѓаните, да се поделат преку закани кои уште по првиот круг се упатуваат. Наследството на ВМРО-ДПМНЕ и во Скопје и во другите општини е ...
сите 157 | | | веќе видена

Сакам да ви се заблагодарам на поддршката која што ми ја дадовте гласајќи за мене во првиот круг. Покажавте дека без разлика на национална, верска или партиска ...
сите 27 | | | веќе видена

Формално правно мораме да ги запазиме процедурите. Треба прво да се внесе забелешката во дневникот на денот на гласање, рече претседателот на ДИК, Александар ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема да има проширување ако се дозволи решавањето на историски спорови да е предуслов за преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: