И намалените царини адут за „лов“ на инвестиции

2 копии

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи денеска ќе го презентира новиот концепт на Економската дипломатија, кој произлегува од ...
| | веќе видена | слични

Повеќе институции предводени од Министерството за надворешни работи ќе треба да направат план со кој и функционално ќе ја реорганизираат економската ...
| | веќе видена | слични

Дејан Павлески, новиот директор на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, кој како вршител на должност го назначи Владата, вели дека „Кафе ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за финансии Фатмир Бесими најавува дека ќе се пристапи кон процес на репрограмирање на долг рок во услови на подобрена позиција на каманите стапки ...
| | веќе видена | слични

Македонската економија се потешко се справува со последиците од корона пандемијата. Наместо нови странски инвестици, инвеститорите ја напуштаат Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Во екот на корона-пандемијата македонската економија доживува голем удар. Справувањето со економските последиците од пандемијата според сите домашни и ...
| | веќе видена | слични

Ќе се раскинат договорите со уште две компании кои требаше да инвестираат во Бунарџик. Ова пред еден месец го најави веќе екс директорот на зоните, а синоќа ...
| | веќе видена | слични

Владата на синоќешната седница ја разгледала информацијата на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони за потребата од раскинување на договорот за ...
| | веќе видена | слични
7 копии
повеќе

Останато

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако ...
сите 121 | | | веќе видена

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката, без разлика дали е оставка и ...
сите 294 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време на посетата на Њујорк во рамките на неговото учество на 76 заседание на Генералното Собрание, го посети ...
сите 141 | | | веќе видена

Разбираме дека е уплашен, дека го чека казната од граѓаните, но по дебаклот што му се случи на ТВ дуелот, на Мицкоски не му се доволни ниту 10 интервјуа за да ...
сите 243 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И намалените царини адут за „лов“ на инвестиции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: