Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев


Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не е прифатливо тврдењето дека македонскиот јазик и народ произлегуваат од бугарскиот и оти за нас црвените линии се ...
| | веќе видена | слични

Во моментов Бугарија не е во состојба да ја одобри Преговарачката рамка со РС Македонија. Има Договор за пријателство и добрососедство којшто е потпишан во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија целосно ги поддржува земјите од Западен Балкан и нивниот пат кон ЕУ, но поддршката кон Северна Македонија никогаш не била безусловна, потенцираше и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во утринскиот блок на Бугарската национална телевизија рече дека бугарската допломатија не ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Нема начин во оваа фаза да се каже „да“ за почетокот на преговорите меѓу РС Македонија и ЕУ, изјави бугарската министрска за надворешни работи. Екатерина ...
| | веќе видена | слични

Не постои начин во оваа фаза да се каже „да“ за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ, вели шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, ...
| | веќе видена | слични

Интензивните политички и дипломатски активности во Македонија и Бугарија со поддршка од Германија даваат резултат и според последните изјави на официјалните ...
| | веќе видена | слични

Европската унија остава простор до петок Македонија и Бугарија да ја договорат преговарачката рамка. Иако закажана за денеска комитетот на амбасадори на ...
| | веќе видена | слични

Лицемерно се крие работата на комисијата за историските прашања помеѓу Македонија и Бугарија. Кажаа дека стигнале до Гоце Делчев, а прашајте што се Кирил и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Согласно одлуката за кризна состојба, денеска во Центарот за управување со кризи, (21.11.2020 година), се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи ...
сите 378 | | | веќе видена

Главниот град на земјава, Скопје веќе опасно се доближува до 10.000 активни случаи. Кончретно, вчера во Скопје беа регистрирани 9.854 активни случаи, и доколку ...
сите 485 | | | веќе видена

Бугарското вето не ме изненадува, живеев таму и напишав книга за Бугарија - ова прашање за македонскиот идентитет беше опсесија за многу Бугари уште пред 25 ...
сите 732 | | | веќе видена

Нов вонреден инспекциски надзор ќе се врши во штипската болница за случајот на 41 – годишната жена која пред да почине во болницата преку повици и пораки од ...
сите 173 | | | веќе видена

Со изведување на материјални докази денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето за незаконското финансирање на невладината организација ...
сите 45 | | | веќе видена

Во интервју за полскиот „Супер Експрес“, селекторот Игор Ангеловски меѓудругото зборува и за неговата иднина во македонската фудбалска репрезентација. ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: