Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија останува на ставот за преговарачката рамка


Германија повторно потенцира дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на ...
| | веќе видена | слични

И претседателот на Комисијата за надворешна политика во бугарскиот парламент и пратеник на владејачката ГЕРБ, се вклучи во хорот политичари кои ставаат до ...
| | веќе видена | слични

Историската вистина на која инсистира Бугарија не е единствена и непоречна, вели Ќулавкова, има доволно факти за развојот на македонскиот јазик и култура. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Договорот со Бугарија од 2017 година е добра основа и рамка за да продолжат разговорите во насока на изнаоѓање решенија, изјави денеска на прес-конференција ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бугарија многу веројатно ќе стави вето на приемот на Македонија во Европската Унија и покрај првичните тврдења дека таа нема да ја попречува поранешната ...
| | веќе видена | слични

– Како што се наближува датумот 10 ноември, кога Европската Унија треба да донесе одлука за преговарачката рамка за Северна Македонија, така се интензивираат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Делата како што е творештвото на Марко Цепенков покажуваат дека македонскиот народ не е никаква комунистичка творба туку сосема нормално се развивал во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев во текот на денот ќе оствари телефонски разговор со канцеларката Ангела Меркел и ќе се дискутира пристапниот процес на земјава во ЕУ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре и ...
сите 295 | | | веќе видена

Од изјавите на Заев дознаваме дека, сепак, имало преговори со соседна Бугарија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во статус објавен на социјалните ...
сите 375 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 279 нови случаи на ковид-19 во Скопје-279 и496 оздравени пациентиПочинати во ...
сите 303 | | | веќе видена

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев ...
сите 134 | | | веќе видена

Oд партијата ВМРО-ДПМНЕ го повикаа Зоран Заев јавно да објави пред македонската јавност за што точно тајно се преговара во Софија овие денови.„Зоран Заев во ...
сите 209 | | | веќе видена

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија останува на ставот за преговарачката рамка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: