Поставени уреди за надзор на квалитетот на воздухот во Скопје, ќе се отркиваат поединечните загадувачи


2 копии

На две локации во Скопје, односно во Карпош и Лисиче, денеска се поставени уреди кои ќе собираат примероци за квалитетот на воздухот 24 часа на ден во текот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пристигна сезоната на аерозагадувањето, но Владата иако многу ветуваше не направи ништо за почист воздух. И покрај тоа што Владата како еден од приоритетите се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За жал, и волонтерските и државните мерни станици денеска покажуваат дека и денеска имаме зголемено ниво на загадување на воздухот во утринските часови, за што ...
| | веќе видена | слични

Идејата, податоците за загадениот воздух да им бидат достапни на граѓаните, беше идеја на младиот софтвер инженер Горјан Јовановски кој пред шест години ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земајќи го предвид фактот дека Скопје е во котлина и со познатите метеоролошки услови кои ја ограничуваат дисперзијата на емисиите и ги олеснуваат хемиските ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Имаме бројни студии досега, локални, како и меѓународни. А, исто така спроведовме и твининг проекти со Австриската агенција за животна средина и Финскиот ...
| | веќе видена | слични

Со години ветувањата на власта за алпски воздух во Македонија се „мало сутра“, сега министерот за животна средина Насер Нуредини е без план и стратегија при ...
| | веќе видена | слични
6 копии
повеќе

Останато

МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ ИНТЕРЕСИ, СВОЈА ПОЛИТИКА И СВОЈА ИДНИНА, АНДРЕЈ КОВАЧЕВ. А ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ Е ПРЕДВОДНИК НА ОТПОРОТ И ПОСЛЕДНИОТ БЕДЕМ, КОЈ ВО СТОИ НА ...
сите 255 | | | веќе видена

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ во петокот започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во ...
сите 291 | | | веќе видена

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
сите 167 | | | веќе видена

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за ...
сите 283 | | | веќе видена

Овој викенд во Софија се одржуваат тајни средби помеѓу македонски бугарски владини претставници.Ова досега Заев не го негираше. Според нашите информации се ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поставени уреди за надзор на квалитетот на воздухот во Скопје, ќе се отркиваат поединечните загадувачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: