Заев: Законот за спречување и заштита од дискриминација гарантира еднаквост за сите


Државата оди напред! Едно општество за сите, и во добро, и во криза, секогаш, а од сега и уредено со нов Закон за спречување и заштита од дискриминација кој ...
| | веќе видена | слични

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминацијата. Со ова ќе се обезбеди ефикасна регулатива која воведува принципи на еднаквост и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хелсиншкиот комитет го поздравува усвојувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација и бара брз и транспарентен избор на нова, независна, ...
| | веќе видена | слични

По усвојувањето на Законот за антидискриминација, невладините со повик да се објави јавен оглас за избор на членовите на Комисијата. Оттаму велат дека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска ги повикува сите оние кои се стручни во областа на човековите права, еднаквоста и недискриминацијата ...
| | веќе видена | слични

Хелсиншкиот комитет го поздравува усвојувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација. Со 69 гласови за, еден воздржан и без ниту еден глас ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Законот за спречување и заштита од дискриминација е потврда на заложбите на СДСМ за градење фер општество, изјави пратеничката Бисера Костадинова, откако вчера ...
| | веќе видена | слични

Парламентарното мнозинство го усвои Предлог Законот за спречување и заштита од дискриминација. Ова законско решение обезбедуваме ефикасна регулатива која ...
| | веќе видена | слични

Заложбите за градење, еднакво, праведно и правично општество, ги остваруваме преку конкретни законски решенија. Парламентарното мнозинство го усвои Предлог ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот ...
сите 493 | | | веќе видена

Уште не стивнале страстите од последно објавениот случај за смртта на 41 годишната беровчанка, а јавноста повторно зовре откако семејството Манаковски од ...
сите 254 | | | веќе видена

Со изведување на материјални докази денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето за незаконското финансирање на невладината организација ...
сите 46 | | | веќе видена

Европската банка за обнова и развој го објави планот според кој Градот Скопје ќе ги подобри стандардите на урбаниот транспортен систем, преку спроведување на ...
сите 51 | | | веќе видена

За боледување поради КОВИД-19 вработените и во јавниот и во приватниот сектор ќе добиваат 70 проценти од платата за отсуство до седум дена, 80 проценти за ...
сите 99 | | | веќе видена

Денеска (23.11.2020) полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија ги приведоа М.М. (22) и Р.М. (19) од Скопје, а во врска со ...
сите 306 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Законот за спречување и заштита од дискриминација гарантира еднаквост за сите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: