Над 28.000 граѓани чуваат 2,1 милијарди евра во банка, но на книшки „потешки“ од 30.000 евра

Над 4,6 милијарди евра се заштедите кои македонските граѓани ги чуваат на книшка во банка или штедилница, покажува статистиката на Фондот за осигурување на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во рамки на својот мандат и согласно со своите законски надлежности, Народната банка пред укинувањето на дозволата за работа на „Еуростандард банка“ ги презеде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во септември, просечната каматна стапка на вкупните кредити одобрени на корпоративниот сектор изнесуваше 3,80 отсто, што претставува месечен пад од 0,05 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 6,8 милијарди евра чуваат граѓаните и фирмите во банките. Толкави се вкупните депозити во земјава. Не се намалија ниту во криза. Се одбележува светскиот ...
| | веќе видена | слични

Во текот на септември 2020 година продолжи трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, соопшти денеска Народната банка. Според ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По повод протестот на дел од штедачите во „Еуростандард банка“ АД Скопје – сега во стечај, со депозити над законски гарантираниот износ за обештетување од ...
| | веќе видена | слични

Македонските граѓаните во банките во земјава чуваат 418.644 милиони денари. Поголемиот дел од депозитите се на физички лица, а помал на корпоративниот сектор. ...
| | веќе видена | слични

Штедачите на Еуростандард банката утре ќе протестираат пред НБРМ во 15 часот, информираат од Иницијативниот Одбор на Здружение на оштетени штедачи на ЕСБ. За ...
| | веќе видена | слични

Народна банка соопшти дека ги презела сите расположливи соодветни мерки за да ги заштити интересите на штедачите на „Еуростандард банка”. „По повод протестот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ и многу луѓе кои не се партиски определени денеска повторно протестираа и побараа оставка на Заев и слобода на народот. Тие заедно побараа Заев да ...
сите 333 | | | веќе видена

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
сите 164 | | | веќе видена

За владините функционери и Заев да обезбедат иднина, прво треба да ја согледаат реалноста, а реалноста во Македонија се одликува со криза, живот на рати, ...
сите 207 | | | веќе видена

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател.„Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи ...
сите 310 | | | веќе видена

Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни ...
сите 168 | | | веќе видена

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 28.000 граѓани чуваат 2,1 милијарди евра во банка, но на книшки „потешки“ од 30.000 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: