Георгиевски во лоби-мисија во Бугарија: Никој не сака промена на Уставот и нов договор


Поранешниот македонски премиер при посетата на Софија со тонови на помирување. „Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува“, порача тој. „Oд ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прашан за објавата на реномираниот „Политико“ дека има предлог за компромис во Брисел за македонски јазик и идентитет кој се темели врз бугарски корени, шефот ...
| | веќе видена | слични

Работните групи на Македонија и Бугарија продолжуваат да работат и имаат направено конкретни исчекори, информира министерот за надворешни работи, Бујар Османи. ...
| | веќе видена | слични

Евентуалното неусвојување на преговарачката рамка ќе доведе до одложување на отпочнувањето на пристапните преговори, оценува за Слободен печат, политичкиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Постојат многу шпекулации во медиумите за многу теми. Не сметам дека е корисно да додавам кон тие шпекулации, но тоа што е важно е дека треба да продолжи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Властите во Скопје категорично го отфрлија предлогот од Софија, Бугарија да го признае македонскиот јазик и идентитет, а за возврат Северна Македонија да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје категорично ја отфрли „понудата“ од Софија за македонскиот јазик и нација, пишува бугарскиот портал „Медијапул“ по вчерашната информација што ја објави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија. – Време ...
сите 849 | | | веќе видена

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна ...
сите 150 | | | веќе видена

Спасувачките екипи трагаат по 99 лица за кои се верува дека биле во облакодерот во Мајами во време на неговото уривање. Во делот на облакодерот кој се сруши ...
сите 88 | | | веќе видена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава.Од Министерството ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Георгиевски во лоби-мисија во Бугарија: Никој не сака промена на Уставот и нов договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: