Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико


Бугарија го информира Брисел дека во Македонија се води „антибугарска идеологија“. Дипломатите брифираат дека се очекува Бугарија да каже „не“ на почнувањето ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја блокираме, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не ни е целта да ја блокираме, напротив 30 години сме и помагале на Македонија, вели шефицата на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева. Таа за БГНЕС ...
| | веќе видена | слични

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и С. Македонија од 2017 година ги има сите гаранции се додека тој се спроведува со добра волја од двете страни. Нас не ...
| | веќе видена | слични

Бугарија нема намера да го напушти ровот и да отстапи од тврдите позиции во однос на Македонија. На помалку од две седмици до клучната дебата за усвојувањето ...
| | веќе видена | слични

По денешниот работен појадок со министерот за надворешни работи Бујар Османи и германската амбасадорка Анке Холштајн во МНР, бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов ...
| | веќе видена | слични

Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада. Тоа што се говори внатре во ЕУ е проблем на Унијата и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со обвинувањата на министерката Мила Царовска дека ВМРО-ДПМНЕ го опструира законот за дигитални учебници, ...
сите 323 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. ...
сите 413 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 85 | | | веќе видена

Oпозициската партија ВМРО-ДПМНЕ информира дека откако нивниот лидер Христијан Мицкоски даде поддршка на Израел, на правото на самоодбрана на Израел, тој се ...
сите 203 | | | веќе видена

На скопјанец по грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата. Скопјанец пред три недели заминал во салата „Борис ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

Од:
До кого (е-маил):
Порака: