Пандемијата до септември остави без работа близу 15 илјади луѓе


Сметководителите бараат итно да се донесе Законот за субвенционирање плати, бидејќи може да се случи дел од фирмите да не стигнат да аплицираат. Апелираат да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако не се усвојат законските измени за субвенционирање плати, може да се случи дел од фирмите да не ја добијат ветената финасиска помош од државата, велат ...
| | веќе видена | слични

Компаниите се жалат дека нема да имаат време да аплицираат за државна помош ако Собранието итно не го донесе предлог-законот за финансиска помош за исплата на ...
| | веќе видена | слични

При носењето на законските решенија за економските мерки мора да се имаат предвид роковите во кои тие треба да се имплементираат, но и роковите кои веќе се ...
| | веќе видена | слични

 Барање за помош компаниите треба да достават до крајот на наредната недела, но законот се уште не е стапен на сила. Сметководителите апелираат законот да се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во подготовка на законските решенија за имплементација на економските мерки од четвртиот пакет да постои подобра координација меѓу надлежните институции и да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), бара да се носат јасни и навремени законски решенија со подобра техничка и ...
| | веќе видена | слични

Државата преку јавните претпријатија должи 300 милиони евра на приватни фирми. Државата со неплаќањето на своите долгови кон фирмите предизвикува намалена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи со поддршка за премиерот Зоран Заев по серијата бурни реакции што ги предизвика неговото интервју за ...
сите 330 | | | веќе видена

Од изјавите на Заев дознаваме дека, сепак, имало преговори со соседна Бугарија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во статус објавен на социјалните ...
сите 375 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 279 нови случаи на ковид-19 во Скопје-279 и496 оздравени пациентиПочинати во ...
сите 295 | | | веќе видена

Коле Чашуле во емисијата „Седмица“ говореше за фамозната изјава на Заев која предизвика бурни реакции во јавноста. За ова беше пренесе и статусот на Милчин ...
сите 178 | | | веќе видена

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев ...
сите 134 | | | веќе видена

Го повикуваме премиерот во заминување Зоран Заев јавно да објави пред македонската јавност за што точно тајно се преговара во Софија овие денови?, ова денеска ...
сите 115 | | | веќе видена

Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни ...
сите 155 | | | веќе видена

Наместо да се крие зад партиски соопштенија, да организира таканаречени протести преку кои си ја спасува фотелјата, Мицкоски да излезе и да каже: со кого ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандемијата до септември остави без работа близу 15 илјади луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: