Пандемијата до септември остави без работа близу 15 илјади луѓе


Сметководителите бараат итно да се донесе Законот за субвенционирање плати, бидејќи може да се случи дел од фирмите да не стигнат да аплицираат. Апелираат да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако не се усвојат законските измени за субвенционирање плати, може да се случи дел од фирмите да не ја добијат ветената финасиска помош од државата, велат ...
| | веќе видена | слични

Компаниите се жалат дека нема да имаат време да аплицираат за државна помош ако Собранието итно не го донесе предлог-законот за финансиска помош за исплата на ...
| | веќе видена | слични

При носењето на законските решенија за економските мерки мора да се имаат предвид роковите во кои тие треба да се имплементираат, но и роковите кои веќе се ...
| | веќе видена | слични

 Барање за помош компаниите треба да достават до крајот на наредната недела, но законот се уште не е стапен на сила. Сметководителите апелираат законот да се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во подготовка на законските решенија за имплементација на економските мерки од четвртиот пакет да постои подобра координација меѓу надлежните институции и да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), бара да се носат јасни и навремени законски решенија со подобра техничка и ...
| | веќе видена | слични

Државата преку јавните претпријатија должи 300 милиони евра на приватни фирми. Државата со неплаќањето на своите долгови кон фирмите предизвикува намалена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денес, правото и правдата во Македонија по којзнае кој пат во изминативе 30 години, беа погребани, уништени, погазени…Денес, БЕЗ НИТУ ЕДЕН ДОКАЗ се осудени ...
сите 141 | | | веќе видена

Епидемиолошката состојба во Србија се влошува и тој тренд ќе продолжи и во август, изјави утрово д-р Предраг Кон, член на Кризниот штаб за борба против ...
сите 618 | | | веќе видена

Со денешната ослободителна пресуда за Сашо Мијалков и шестемина припадници на поранешната единица „Алфа“ за изживување при апсењето на Љубе Бошкоски, падна во ...
сите 61 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев коментирајќи го последниот извештај на Стејт Департментот во делот за инвестициската клима, според кој во Македонија постои голема ...
сите 133 | | | веќе видена

Во новоизградениот специјализиран Дневен центар во с. Оризаре, 38 деца со интелектуална попреченост од општината Липково, ќе бидат подготвувани за соодветно ...
сите 118 | | | веќе видена

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад, со цел да ја отслужи казната изречена од ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандемијата до септември остави без работа близу 15 илјади луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: