Само дел од заемот од Светска банка ќе се потроши за Ковид одделенија до болниците


Заемот од Светската банка е т.н. брз заем, кој го добиле близу 100 земји во светот и е наменет за зајакнување на здравствените системи во секоја од нив. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Од утре на државно ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 ...
| | веќе видена | слични

Политичката партија Левица соопшти дека бара оставка од министерот за здравство Венко Филипче за неквалитетно менаџирање со кризата на коронавирусот. „Според ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски рече дека во просек 80 отсто од сите регистрирани случаи со Ковид-19 се асимптоматски или се ...
| | веќе видена | слични

Се соочуваме со силен бран на Ковид-19, ситуација која ги оптоварува сите сегменти на здравствениот систем. Во модуларната болница до Инфективната клиника има ...
| | веќе видена | слични

Јас и мојата фамилија ниту некогаш сме биле ниту ќе бидеме мафијаши ниту ќе бидеме корумпирани, а особено не се продаваме за ситни пари. Ако некој од нас бара ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека овие мерки што треба да стапат на сила се најава за полициски час. „Тој не е ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека огромен број од починатите од Ковид-19 се со коморбидитети. -Огромен процент ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ пред два дена побара оставка од министерот за здравство Венко Филипче, бидејќи не преземал одговорност за големиот број на новозаразени и немал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Непосредно пред да почине, Диего Армандо Марадона имал операција на хематом на мозокот, по што била направена неговата последна јавна фотографија. Тој бил во ...
сите 280 | | | веќе видена

Општината Битола од општинскиот буџет ќе издвои 40 илјади евра за изградба на модуларната болница, која почна да се гради наспроти инфективното одделение во ...
сите 128 | | | веќе видена

Британскиот министер за локални заедници, Роберт Џенрик, изјави дека нема причина за загриженост поради податоците за ефективноста на потенцијалната вакцина од ...
сите 155 | | | веќе видена

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 и тоа 431 во Скопје, 57 во Куманово, Дебар-14, Штип-41, ...
сите 328 | | | веќе видена

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на социјалната мрежа Твитер објави дека Џо Бајден може да стане претседател само ако докаже дека гласовите ги добил ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само дел од заемот од Светска банка ќе се потроши за Ковид одделенија до болниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: