`Гоце Делчев ќе биде Македонец во регионална смисла, а Бугарин во етничка`


Дипломатски извори во МНР споделуваат дека последниот предлог на официјална Софија е дека премиерите Заев и Борисов за време на предвидената средба на 11ти ...
| | веќе видена | слични

Не очекува брзо решение за спорните прашања околу Македoнија и Бугарија, но не смета и дека ќе има нов договор меѓу земјите. Уредникот на надворешниот деск на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ниту македонскиот јазик, ниту Гоце Делчев не не ги кочат преговорите помеѓу Бугарија и Македонија. Најголемиот проблем е периодот на втора светска војна каде ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Договорот за добрососедство со Бугарија е потпишан и на македонски јазик, изјави денеска пратеничката на СДСМ, Марија Георгиевска, одговарајќи на прашање за ...
| | веќе видена | слични

Вака извори од комисијата ја коментираа информацијата кога се појави во дел од медиумите, дека  бугарската, барала македонската страна во еден текст 11 пати да ...
| | веќе видена | слични

Во овој период треба силна дипломатска офанзива. Треба државата, власта, владата која впрочем доби доверба за да ги штити македонските национални интереси, тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди и нема назад. Срамот на Зоран Заев не е заеднички. Да не дозволиме Зоран Заев ...
сите 382 | | | веќе видена

Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик, порача попладнево премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил. Во статусот, Заев наведува ...
сите 388 | | | веќе видена

Преку спроведување на концептот на СМАРТ-финансии - на среден рок може да постигнеме двојно поголем економски раст во споредба со последната деценија, што би ...
сите 171 | | | веќе видена

Сѐ уште македонскиот премиер Зоран Заев во саботата доцна вечерта се обиде да реагира на објавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир ...
сите 139 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју во живо за „Фокс Бизнис Њуз“, при што ги повтори обвинувања за изборни измами. Во телефонскиот разговор, во ...
сите 207 | | | веќе видена

Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Гоце Делчев ќе биде Македонец во регионална смисла, а Бугарин во етничка`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: