Дечев: Шансите за преговори се 50:50, неефикасноста на Комисијата и политичката криза во Бугарија главни виновници


Мешовитата комисија за историски прашања не испорачува резултати и тоа е причината за нервозата и поставените рокови од официјална Софија. Перцепцијата во ...
| | веќе видена | слични

Не очекува брзо решение за спорните прашања околу Македoнија и Бугарија, но не смета и дека ќе има нов договор меѓу земјите. Уредникот на надворешниот деск на ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија премногу комотно гледа на спорот меѓу Скопје и Софија и не прави доволно за да ја натера Бугарија да се повлече од блокадата на почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов е позитивен на Корона, резултатот го потврди на социјалните мрежи. „По направени два ПЦР тестови од денеска сум позитивен ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Договорот за добрососедство со Бугарија е потпишан и на македонски јазик, изјави денеска пратеничката на СДСМ, Марија Георгиевска, одговарајќи на прашање за ...
| | веќе видена | слични

Вака извори од комисијата ја коментираа информацијата кога се појави во дел од медиумите, дека  бугарската, барала македонската страна во еден текст 11 пати да ...
| | веќе видена | слични

Во овој период треба силна дипломатска офанзива. Треба државата, власта, владата која впрочем доби доверба за да ги штити македонските национални интереси, тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави одржувањето на онлајн конгресот на СДСМ и донесувањето на одлука за целосна ...
сите 70 | | | веќе видена

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека нејзиниот национален идентитет и ...
сите 349 | | | веќе видена

Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека од ден за ден бројот на заболени и починати од Ковид-19 се зголемува, болниците се преполни ...
сите 144 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, Само на територијата ...
сите 349 | | | веќе видена

Наставничка во росоманското село Сирково позитивна на Ковид-19 во изолација однесе шест колеги, 15 ученици и две други лица од персоналот, за МИА потврди ...
сите 476 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дечев: Шансите за преговори се 50:50, неефикасноста на Комисијата и политичката криза во Бугарија главни виновници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: