Коронавирусот останува на кожата пет пати подолго од вирусот на грип


5 копии

Најновата студија што ја спроведоа јапонските научници покажува дека коронавирусот може да опстане на човечка кожа и до девет часа, пренесува канадскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Научниците од јапонскиот Универзитет „Кјото“ спроведоа студија во која ја тестираа издржливоста на вирусот САРС-КоВ-2 (SARS-CoV-2) и вирусот на инфлуенца А ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс во американскиот град Кембриџ развиваат термичка маска што на 90 степени ќе убива патогени на ...
| | веќе видена | слични

Јапонски научници објаснуваат која е течноста која за 15 минути го убива коронавирусот. Станува збор за 80 процентниот етанол кој може да го убие вирусот во ...
| | веќе видена | слични

Научниците од Универзитетот во Токио составија безбедна комора во која ги ставија главите на две кукли свртени една кон друга. На едната имало небулизатор што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јапонски истражувачи докажаа дека маските можат да обезбедат заштита од честички на коронавирус во воздухот, но дури и маски со професионален квалитет не можат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата со ширењето на коронавирусот во земјава е особено сериозна, а граѓените мора доследно да ги почитуваат мерките за заштита – носење маски, држење ...
сите 403 | | | веќе видена

Денеска почна закажувањето за правење брзи тестови кои детектираат корона вирус, а интересот е толку голем што термините се пополнети до 10.ноември. Директорот ...
сите 172 | | | веќе видена

Ниту еден пратеник или службеник од Собранието нема да оди во изолација поради контакт со пратеничката Славјанка Петровска, која пред два дена објави на својот ...
сите 179 | | | веќе видена

Во време на Ковид пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам Владата и Министерството за здравство, ...
сите 312 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коронавирусот останува на кожата пет пати подолго од вирусот на грип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: