Прилепските занаетчии трпат огромни штети поради пандемијата, бараат пристап до кредитни линии


Над 35 дуќани во прилепската стара чаршија се празни. Пандемијата им направи големи штети на занаетчиите, производителите, бутиците. Бележат намалени приходи ...
| | веќе видена | слични

Функционирањето на голем дел од занаетчиските дејности во услови на ширење на заразна болест е скоро невозможно. Целиот занаетчиски сектор има финансиски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гевгелија некогаш беше град со најниска стапка на невработеност на ниво на Републиката. Македонскиот Лас Вегас беше примамлив за грчките туристи кои носеа ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Сто педесет и една илјада и 359 невработени лица се регистрирани во Агеницјата за вработување на крајот на септември 2020 година. Во евиденцијата на ...
| | веќе видена | слични

Според статистичките податоци со кои располага македонската Агенција за вработување, во само еден месец, поточно од 31 август до 30 септември, бројот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од 31 август до 30 септември без работа останале 2.239 лица. Од март, кога почна коронакризата во земјавата, па се до крајот на септември, откази добиле вкупно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Италија вкупно заразени повеќе од 500.000 лицаВо Италија во последните 24 часа потврдени се рекордни 19. 644 случаи на корона вирус, така што од почеток на ...
сите 452 | | | веќе видена

Есенскиот бран на ковид не е снег во мај па да се изненади Филипче - нема вакцини за грип, нема проширени болнички капацитети, ниту план и стратегија, вели ...
сите 386 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, доктор Александар Стојанов препорачува сите луѓе што од Македонија отпатувале на свадбата на внуката на Амди ...
сите 205 | | | веќе видена

Пандемијата ја одложи реконструкцијата на штипското инфективно одделение. Но од Клиничката болница велат дека и покрај високиот број хоспитализирани не се ...
сите 153 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Пораките кои претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги испрати во вчерашниот говор, одржан по повод празникот 23 Октомври, треба да бидат водечка мисла ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прилепските занаетчии трпат огромни штети поради пандемијата, бараат пристап до кредитни линии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: