БГНЕС: Заев го праќа Георгиевски во мисија во Бугарија за да го олесни спорот за Гоце Делчев


Поранешниот македонски премиер и еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето ...
| | веќе видена | слични

Клучна порака за ден на ВМРО! Гоце Делчев во едно писмо напишал “што да правиме кога сите сме си Болгари” и тоа значело дека бил етнички Бугарин?!? Гоце Делчев ...
| | веќе видена | слични

1 Да не претерува малку Заев со она „нашите браќа и пријатели од Бугарија“? Така ли е напишано во Договорот за добрососедство? Дека ние треба нив да ги викаме ...
| | веќе видена | слични

Љубчо Георгиевски во интервју за бугарски „Бгнес“ ги пофали премиерот Зоран Заев и претседателот на државата Стево Пендаровски за, како што вели, храбрите ...
| | веќе видена | слични

Албанските историчари синоќа во емисијата Клик Плус дебатираа за спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија. Музафер Бислими изрази сомнеж дека комисиите на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иван Илчев, член на бугарскиот дел од мешовитата комисија со Македонија за историски и за образовни прашања, контра реториката на премиерот Бојко Борисов за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарските и македонските историчари мора да пронајдат решение кое навистина ќе се одрази на образовниот програм, сметан Иван Илчев, член на Бугарската ...
| | веќе видена | слични

Во последното издание на емисијата „Заспиј ако можеш“ Петар Атанасов, поранешен заменик министер за образование во Владата на Зоран Заев анализираше дека ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов е спремен да испрати инженерски полк за да ги отстрани спомениците и спомен-плочите во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски рече дека сака јасен одговор „да“ или „не“ од американскиот претседател Џо Бајден за планот на Украина за влез во ...
сите 82 | | | веќе видена

Одлуките за додавање нови имиња на црна листа се предмет на внимателен, дисциплиниран процес, и важи само во најсериозни случаи, изјави портпаролот Нед Прајс ...
сите 307 | | | веќе видена

Иако мислевме дека сме на пат да ја победиме короната, се чини дека таа не се дава така лесно, посебно не во Русија. Имено во Санкт Петербург, каде се играат ...
сите 476 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 76 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БГНЕС: Заев го праќа Георгиевски во мисија во Бугарија за да го олесни спорот за Гоце Делчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: