Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување


По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на ...
| | веќе видена | слични

Клучна порака за ден на ВМРО! Гоце Делчев во едно писмо напишал “што да правиме кога сите сме си Болгари” и тоа значело дека бил етнички Бугарин?!? Гоце Делчев ...
| | веќе видена | слични

1 Да не претерува малку Заев со она „нашите браќа и пријатели од Бугарија“? Така ли е напишано во Договорот за добрососедство? Дека ние треба нив да ги викаме ...
| | веќе видена | слични

Љубчо Георгиевски во интервју за бугарски „Бгнес“ ги пофали премиерот Зоран Заев и претседателот на државата Стево Пендаровски за, како што вели, храбрите ...
| | веќе видена | слични

Албанските историчари синоќа во емисијата Клик Плус дебатираа за спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија. Музафер Бислими изрази сомнеж дека комисиите на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Иван Илчев, член на бугарскиот дел од мешовитата комисија со Македонија за историски и за образовни прашања, контра реториката на премиерот Бојко Борисов за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарските и македонските историчари мора да пронајдат решение кое навистина ќе се одрази на образовниот програм, сметан Иван Илчев, член на Бугарската ...
| | веќе видена | слични

Во последното издание на емисијата „Заспиј ако можеш“ Петар Атанасов, поранешен заменик министер за образование во Владата на Зоран Заев анализираше дека ...
| | веќе видена | слични

Вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Петар Атанасов, поранешен заменик министер за образование во Владата на Зоран Заев. Тој при своето гостување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, ...
сите 261 | | | веќе видена

Министерство за надворешни работи на Данска ги демантира вестите дека го поддржува ветото на Бугарија за почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, ...
сите 399 | | | веќе видена

Бројот на новзаразени ќе се намалува, а на смртни случаи ќе се зголемува - вели доктор Харис Бабачиќ, лекар истражувач на каролинска институт во Шведска.
сите 39 | | | веќе видена

Формула 1 пилотот Роман Грожан, кој вози за тимот Хас, мина речиси неповреден од еден од најлошите инциденти во Ф1 во последните години, специјалното одело го ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: