Американските фирми ќе почнат да се селат во странство, ако нема визи за привремени работници, предупредуваат економистите

Одделот за труд воведе обврска за американските работодавци да мора да им плаќаат на странските работници повисоки плати за 30 проценти Потегот на ...
| | веќе видена | слични

Повеќето од половина од малите и средни бизниси во Европа велат дека следната година се соочуваат со ризик од банкрот доколку не се зголемат нивните приходи. ...
| | веќе видена | слични

Невработеноста рапидно се зголемува од ден на ден, а и бизниси се затвораат заради намалување на профитот за дури 90% и неможноста да се покријат ниту ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Над 35 дуќани во прилепската стара чаршија се празни. Пандемијата им направи големи штети на занаетчиите, производителите, бутиците. Бележат намалени приходи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Останато

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, изјави денеска дека во просек 80 отсто од сите регистрирани случаи со Ковид-19 се ...
сите 324 | | | веќе видена

Додека во Јапонија министерот за сообраќај без двоумење поднесува оставка затоа што возот задоцнил неколку секунди, кај нас може возовите не да доцнат туку ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Што мисли народот“ истакна дека опозицијата сериозно размислува да побара ...
сите 222 | | | веќе видена

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Северна Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја ...
сите 386 | | | веќе видена

„Факт е дека есенскиот бран со коронавирус подрани, но не е точно дека ние не бевме подготвени“, изјави епидемилого д-р Жарко Караџовски во интервју за МРТ. ...
сите 39 | | | веќе видена

Бројот на сторители на кривични дела во 2019 година, бележи благо намалување по однос на кривичните дела сторени во 2018. Во извештајот за работа на Јавното ...
сите 6 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американските фирми ќе почнат да се селат во странство, ако нема визи за привремени работници, предупредуваат економистите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: