СДСМ: Ребалансот на Буџетот за 2020 година значи зголемена поддршка за граѓаните и компаниите погодени од коронакризата


„Со ребалансот на Буџетот за 2020 што е во собраниска процедура, Владата предводена од СДСМ обезбедува 470 милиони евра за реализација на четвртиот пакет мерки ...
| | веќе видена | слични

Владата го утврди Предлог законот за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот КОВИД-19, заради ...
| | веќе видена | слични

Функционирањето на голем дел од занаетчиските дејности во услови на ширење на заразна болест е скоро невозможно. Целиот занаетчиски сектор има финансиски ...
| | веќе видена | слични

Новите платежни картички, што се дел од четвртиот сет економски мерки, треба да бидат со по 6.000 денари и да бидат наменети за пензионери, самохрани мајки и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата во четвртиот сет мерки планира да подели уште околу 280 илјади платежни картички, како за социјално-ранливите групи така и за 180 илјади пензионери кои ...
| | веќе видена | слични

Платежни картички од четвртиот сет на економски мерки ќе бидат во изност од 6.000 денари и ќе бидат наменети за пензионери, самохрани мајки и баратели на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поднесовме амандмани со кои бараме од Владата да го реализира она што го ветила пред граѓаните во неколку изборни циклуси. Затоа што најчесто предложените ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иван Јорданов смета дека ребалансот на буџет, кој што веќе е влезен во собраниска процедура, е задоцнет и не е добро ...
| | веќе видена | слични

По речиси еден месец откако Владата го претстави четвртиот пакет за финансиска помош, вреден 470 милиони евра, фирмите и граѓаните сè уште ги чекаат ветените ...
| | веќе видена | слични

Владата ќе го испрати деновиве до Собранието законското решение за субвенционирање плати на компаниите, најави министерот за економија Крешник Бектеши. Оваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Почна средбата во Влада на претставници на политичките партии од владината коалиција. Премиерот Зоран Заев треба да ги информира за договорот што го постигнал ...
сите 412 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 323 | | | веќе видена

Додека лидерот на Алтернатива, Африм Гаши се смета за власт на централно, а опозција на локално ниво, неговиот довчерашен коалициски партнер Зијадин Села ...
сите 598 | | | веќе видена

Заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар денеска во Скопје изјави дека САД работи интензивно Македонија да добие брз старт на преговорите со ...
сите 167 | | | веќе видена

Освен за криминалот и полнењето на своите џебови, Зоран Заев и неговите пиуни не мрднаа со прст за да се спречи оваа енергетска криза, која се одразува на ...
сите 376 | | | веќе видена

Смртта на актерот Славиша Кајевски ги најде затечени многу од неговите најблиски, пријателите и колегите. Откако утрово од Македонскиот народен театар објавија ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Ребалансот на Буџетот за 2020 година значи зголемена поддршка за граѓаните и компаниите погодени од коронакризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: