Угостителите ќе опстанат ако добијат најмалку 250 милиони евра од четвртиот пакет


Од 470 милиони евра субвенции, грантови и кредити од четвртиот пакет економски мерки што ги усвои Владата, најмалку 250 милиони евра треба да им припаднат на ...
| | веќе видена | слични

„Итно наоѓање на механизми за работа на музичарите во услови на протоколи или финансиска помош за членовите на здруженијата на музичарите, доколку се ...
| | веќе видена | слични

Иако настанато во услови на светска пандемија и засилени мерки за превенција и заштита од Ковид-19, Здружението за унапредување на правата на музичарите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После минатонеделната средба со премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, угостителите и музичарите сега се во исчекување да почнат со ...
| | веќе видена | слични

Програмата, заложбите, идеите и барањата на новоформираното Здружението за унапредување на правата на музичарите – ЗУМП – „Музика – сега!“ беа претставени на ...
| | веќе видена | слични

Музичарите бараат итно да им се дозволат настапи во живо и да се ревидираат протоколите за работа. Од Иницијативата „Музика-сега!” сметаат дека нивните настапи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Во сите протоколи кои до денес ги предложи Комисијата за заразни болести, а се однесуваат на музичките настапи, не бевме контактирани ниту еднаш. Од таму ...
| | веќе видена | слични
3 копии
4 копии

Итна средба со сите релевантни институции, ревизија на сите протоколи кои се однесуваат на музичарите со цел нивна измена и дополнување, месечни состаноци со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот ...
сите 664 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски, најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на партијата. „Со ...
сите 394 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 372 | | | веќе видена

Станува збор за 53 годишен пациент кој примил „Фајзер“, случај пријавен во април, и 85 годишник имунизиран со „Астра Зенека“ во септември. Ова засега се само ...
сите 442 | | | веќе видена

Стоилковски вели дека ова е едно шизофрено однесување на македонската политичка сцена за она коешто претставува власт и она кое претставува грабање на дел од ...
сите 355 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, пак, во однос на преговорите со Бугарија рече дека се водат разговори, и потсети на неговата средба со министерот во ...
сите 182 | | | веќе видена

Идната година, или барем првата половина од неа, ќе биде кризна година. Односно, на територијата на земјва ќе бидат проглаени три вида на криза - енергетска, ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Угостителите ќе опстанат ако добијат најмалку 250 милиони евра од четвртиот пакет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: