Креативна продавница под ведро небо

- Со парите што ги добиваме од продажбата во нашата “продавница на отворено“, која работи само неколку дена, си купуваме мастики, по некое чоколада или сокче. За сега сме задоволни како ни оди продажбата, а тоа не поттикнува да направиме уште поинтересни украси и цртежи - велат Иван, Софија, Давид и Андреј. Тие ни признаа дека веќе имаат конкуренција од други дечиња, кои исто така продаваат разни работи, но велат дека не им е страв од нив бидејќи нивната понуда е подобра. Сепак, немаат ништо против да ги здружат силите со другарчињата ако тие тоа го сакаат. Малите „продавачи“ јулските денови од летниот распуст ги минуваат по истата шема - малку читање лектира, малку игри на компјутер, па игри надвор со другарчињата и конечно продавање во нивната „продавница“ на клупата пред Млечниот ресторан. „Иако сега имаме многу слободно време, признавам дека веќе почна да ми недостига училиштето“, вели Софија Јовчева, која од есен ќе оди во 4-б одделение во ОУ „Војдан Чернодрински“. „За да ни мине времето поинтересно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 233 | | | веќе видена

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме ...
сите 220 | | | веќе видена

Британската полиција вечерва соопшти дека ослободила еден од шестемина приведени под сомнеж за поврзаност со нападот во лондонското метро во петокот, без да ...
сите 209 | | | веќе видена

Центарот на ураганот Марија поминува на копно и тоа северно од Доминиканската Република а се очекува да ги зафати и островите Туркс, Саикос и Бахамите, рано во ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Креативна продавница под ведро небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: