Амбасадорите воодушевени: Македонија има потенцијал за овчарство

ДЕН НА ОДГЛЕДУВАЧИТЕ НА ОВЦИ И КОЗИ ПО ПЕТТИ ПАТ ВО ГАЛИЧНИК Амбасадорите воодушевени: Македонија има потенцијал за овчарство За евроамбасадорот Ерван Фуере, овчарството е сектор во кој се потребни многу вложувања Во очи Галичката свадба, во саботата во месноста Смрдливи води на Бистра, неколку километри пред Галичник, по петти пат се одржа: Денот на одгледувачите на овци и кози 2009. На едно место се собраа одгледувачите на овци и кози од цела држава за да покажат како им поминала годината. Звуците на гајдата и кавалот, изворните македонски песни и дегустацијата на разни видови сирења и кашкавали го означија почетокот на натпреварите во брзо стрижење волна и молзење овци. Неколкуилјадните посетители воодушевени од природата на Бистра со интерес следеа фрлање камен во далечина, похрабрите јаваа коњи, пеливаните ја одмеруваа силата, некои гордо ги шетаа своите шарпланинци, а се избираше и најубава расна овца и коза. Странските амбасадори во земјава, кои редовно доаѓаат на овој ден на Бистра, беа воодушевени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 182 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амбасадорите воодушевени: Македонија има потенцијал за овчарство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: