Битола го доби својот прв хиподром

По примерот на големите градови и Битола ја доби можноста во близина на градот на уредена површина да може да се практикува јавање. Првиот хиподром во Битола е отворен во селото Крклино, при што се очекува да привлекува и туристи од целиот регион бидејќи освен хиподромот во Скопје, битолскиот е единствен во овој регион до Солун. По тој повод денеска низ Битола одржа дефиле со 6 расни коњи. Коњичкиот клуб „Букефал „ работи со 6 грла од расата на Липицанер и Хановеравец. На 20. 000 квадратни метри површини е облагороден простор за јавање. Се организира рекреативно јавање, школа за јавање и теренско јавање. Владимир Тиловски, потпретседател на коњичкиот клуб „Букефал „ од Битола вели дека допрва ќе се види колку афинитет имаат битолчани за овој спорт, но интересот веќе бил голем.
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова денеска сведочеше за предметот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки13 и Катица ...
сите 600 | | | веќе видена

Радмила Шекеринска е вмешана уште во еден сомнителен тендер, каде што постои сомнеж за проневера на буџетот од над 250.000 евра. Имено, Радмила Шекеринска како ...
сите 324 | | | веќе видена

Чулев го повика Спасовски да свика влаадина седница за да се реши проблемот со пасошите, а еден од неговите модуси за надминување е Владата, рече, да усвои ...
сите 175 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе е радикален десничар идентификуван како ...
сите 61 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена

Една цел е остварена – пласман во осмина-финалето на ЕХФ лигата на шампионите. Остануваат уште две кола до крај на групната фаза, и викендов Вардар гостува кај ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битола го доби својот прв хиподром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: