Берово денес повторно се сеќаваше и плачеше по изгубените бранители во конфликтот во 2001-ва

Берово денес повторно се сеќаваше и плачеше по изгубените бранители во конфликтот во 2001-ва. Во спомен на четворицата бранители од беровскиот крај со пригодна свеченост во духот на верската традиција и во присуство на нивните роднини, пријатели и колеги беше откриена спомен-плоча, која ќе зборува за нивната жртва за Македонија и ќе ги чува од заборав. Многу солзи, цвеќе, спомени, болка која се носи цели 8 години поради прераната смрт на овие млади луѓе. Таткото на 33-годишниот капетан Зоран Бубевски кој загина на Кодра Фура сè уште нема одговори на многу прашања. -Секој ден е се потешко. Ако се знаеше бар за што загинаа. Тој беше капетан загина од мина во цистерна за вода, рече Борис Бубевски. Оваа спомен плоча ја поставија самоиницијативно колегите од СВР -Штип, а изработена е од локален архитект. - Оваа спомен-плоча носи порака дека овие бранители, но и сите кои загинаа во конфликтот во 2001-ва никогаш нема да бидат заборавени, рече Ѕвонко Каширски, началник на СВР-Штип. - Оваа спомен-плоча е најмалку што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетина илјади луѓе маршираат денеска во центарот на Лондон, барајќи нов референдум за Брегзит, додека Парламентот бара излез од ќор-сокакот во која западна ...
сите 254 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 230 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Вчерашната средба заврши без договор а најави за нова нема. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи очекува преговорите да продолжат но и паралелно да се ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Берово денес повторно се сеќаваше и плачеше по изгубените бранители во конфликтот во 2001-ва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: