“Беше еднаш во Македонија“ Мориконе

Беше еднаш во Македонија е насловен спектаклот со кој светски познатиот композитор Енио Мориконе ќе го означи почетокот на овогодинешниот фестивал. Музиката од филмовите Добриот, лошиот и грдиот, Беше еднаш на Дивиот Запад, Недопирливите, Беше еднаш во Америка, ќе можат да се слушнат на концертот во Античкиот театар во Охрид под диригентската палка на Мориконе. Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во саботата го одликува Мориконе со медал за заслуги за Македонија, затоа што со своето учество на Охридско лето и дал значење на Македонија и ја промовирал како светска туристичка дестинација. Освен Мориконе, кој е ѕвездата на фестивалот, во Охрид ќе настапат и други познати музички имиња, како Един Карамазов кој соработува со Стинг. И годинава ќе има оф-програма со етно, џез и поп-концерти, покрај редовната програма. Античкиот театар, Долни Сарај, црквата Света Софија и нејзиното предворје се стандардните локации на кои ќе се одржува Фестивалот. Во театарскиот дел од програмата, на Охридско лето доаѓа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Она што исто така загрижува е кон каде ќе се движи работата (со скандалот Рекет). Чувство за одговорност одамна не постои. Заев по кулоари најавува дека ќе се ...
сите 668 | | | веќе видена

СДСМ и до гуша заглавениот во криминал Зоран Заев се во паника и демонстрираат нервоза. Заради тоа што живи се фатени во случајот „Рекет“, наместо да побараат ...
сите 455 | | | веќе видена

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 604 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 209 | | | веќе видена

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета ...
сите 116 | | | веќе видена

Катице морам повторно да ти напишам неколку реда. Читам денес по портали, а верувам читаш и ти, другар ти Боки Тредичи вриштел да биде префрлен во ...
сите 27 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Беше еднаш во Македонија“ Мориконе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: