Имаме умствен потенцијал што ретко кој го користи

Кога разговарате со Атанас Кочов, декан на Машинскиот факултет во Скопје и доктор на технички науки со студии и практика во САД, Јапонија, Австрија, Германија, Словенија, Данска…, треба да вложите повеќе внимание за да ги разберете термините од иднината. Тој вели дека Македонија има раскошни умови, распрскани низ врвни научни институции. Ги има и дома, овде во Македонија, но тие мора да минат низ реформиран образовен процес за да станат граѓани на светот Разговарал: Милан АЏИЕВСКИ Форум: Професоре Кочов, како професор и декан, како може Македонија да ги надгради своите вкупни умствени потенцијали? Кочов: Македонија како земја е богата со умствени потенцијали. Ако се направи целосна анализа на сите кадри кои ги имаме во различни земји низ светот и ако се анализира нивната ангажираност во светски реномирани компании и универзитети низ светот, може слободно да се заклучи дека потенцијали има и дека треба да се искористат, да се ангажираат во лобирањето за својата татковина, да придонесат за воспоставување ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имаме умствен потенцијал што ретко кој го користи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: