Галичка носија стара 120 години - на продажба преку оглас

Женска галичка носија стара речиси 120 години се продава преку оглас. Милица Лазовска, една од сопственичките на носијата, со жалење објаснува дека иако е вреден семеен имот, носијата ја продаваат зашто нема кој да ја одржува и зошто е сопственост на повеќе наследници. - До пред неколку години носијата ја одржуваше мајка ми. Откако таа почина, нема кој да се грижи за неа како што треба. Мајка ми знаеше точно што да прави, редовно ја проветруваше, ја тресеше, ја предиплуваше. Затоа и е многу добро сочувана. Ние сме од помладата генерација и не знаеме како точно да ја одржуваме, а би било жално да ја уништи забот на времето - вели Лазовска. Во 1994 година носијата била однесена на процена во Музејот на Македонија, каде што им бил понуден мал износ за откуп. Семејството размислувало и да ја подари и да фигурира во музејските списоци како дарител на вреден етнолошки експонат. - Точно е, ако е добро зачувана и комплетна, носијата е исклучително вредна, но цената, како што знаете, ја формира пазарот. Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Галичка носија стара 120 години - на продажба преку оглас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: