Волот Торко заменува многу коњи

Волот Торко заменува многу коњи Транспортот на трупци тешки и до два тона се врши со ѕевгар, кој чини околу 3.000 евра и кој на стрмните планински терени не може да го замени никаква механизација Оооууу е команда по која волот Торко кочи со нозете на стрмната падина на Кожув како да е машина со притиснат педал на кочницата. Торко има 15 години, а веќе 10 години влече трупци во планината. Тој е еден од 14-те волови што по шест месеци во годината работат на македонско-грчката граница, каде што ги посетивме за да ја регистрираме традицијата што изумира. Таму, на стрмнините, Торко не може да го замени никаква механизација и тој е помоќен од стотиците коњски сили на машините. - Мачна работа е да се расправаш со анимали. Ние сме ретки воловари во државата. Младите не сакаат да спијат во планината дури и кога немаат леб да јадат - велат воловарите. Од Кавадарци до месноста Турски Рид има педесетина километри земјен пат то со џип ги минавме за два часа. - Еден вол е тежок и до еден тон. При потковување мора ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Волот Торко заменува многу коњи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: